Problemy skórne, które mogą wystąpić po seksie. Przyczyny i leczenie.

, Problemy skórne, które mogą wystąpić po seksie. Przyczyny i leczenie., Naturalna PłodnośćNiekiedy  aktywność seksualna może przyczynić się do pojawienia się agresywnych reakcji naszej skórny, a wtedy uczucie spełnienia i satysfakcji po namiętnej nocy schodzi na dalszy plan. Dowiedz się skąd mogą wziąć się problemy skórne po stosunku i jak sobie z nimi radzić.

Reakcja alergiczna na lateks

Choć nie zdarza się często, dotyczy par, które rezygnują ze stosowania hormonalnych metod antykoncepcji na rzecz prezerwatywy. Objawy uczulenia na lateks są objawami miejscowymi, zazwyczaj pojawiają się w miejscach kontaktu alergenów ze skórą lub błonami śluzowymi.  Należą do nich pokrzywka, wysypka, pieczenie lub swędzenie. U kobiet najczęściej  reakcja alergiczna powoduje uciążliwe swędzenie warg sromowych, natomiast u mężczyzn może pojawić się wysypka w obrębie penisa. W tej sytuacji warto pomyśleć o korzystaniu z prezerwatyw wykonanych z innych włókien np. poliuretanu lub stosowanie alternatywnej metody zabezpieczenia przed ciążą.

Alergia na środki higieniczne stosowane przez partnera

U niektórych kobiet po stosunku seksualnym może wystąpić reakcja alergiczna na mydło bądź żel pod prysznic stosowany przez partnera. Podobnie jak w przypadku alergii na lateks może pojawić się wówczas szereg objawów takich jak świąd lub pieczenie. W takiej sytuacji warto przede wszystkim poprosić partnera o zmianę środka myjącego (najlepiej o naturalnym składzie, przyjaznego dla skóry). W razie braku poprawy konieczna może okazać się  wizyta u dermatologa.

Pęcherze skórne

Mogą pojawić się po wyjątkowo intensywnym stosunku seksualnym. Najczęściej jednak występują po stosunku analnym lub w sytuacji braku dostatecznego nawilżenia pochwy. Nie trudno wtedy o wszelkie urazy mechaniczne. Pęcherze skórne powstałe w wyniku seksu analnego często są wyjątkowo bolesne. Jeśli jednak powstałe ranki nie są duże, ukojenie mogą przynieść kąpiele z dodatkiem środka do higieny intymnej o naturalnym składzie. Jeśli jednak powstałe pęcherze są rozległe i bolesne lepiej udać się do ginekologa, który przepisze specjalny środek farmakologiczny.

Podrażnienie skórne spowodowane chorobami

Agresywne reakcje skórne mogą również wystąpić w wyniku rozwijającej się choroby przenoszonej drogą płciową, takie jak: chlamydioza czy rzeżączka, które często powodują podrażnienia skóry. Podobne objawy daje rzęsistkowica. Symptomy są bardzo podobne do zwykłej reakcji alergicznej: silne swędzenie i pieczenie.  W tym wypadku pomocne okaże się jedynie wdrożenie antybiotykoterapii – zarówno u partnera jak i partnerki.

Opryszczka

Wirus opryszczki  jest przenoszony podczas kontaktów seksualnych z  zakażoną osobą. U kobiet bolesne wykwity opryszczki genitalnej pojawiają się zazwyczaj na  błonie śluzowej sromu, pochwy i szyjki macicy. U mężczyzn zaś występują na napletku, żołędzi i skórze penisa. U obu płci opryszczka genitalna może się rozszerzyć, przenieść  na pośladki, wnętrza ud czy w okolicę odbytu i cewki moczowej. Przypomina ona ten rodzaj opryszczki, który pojawia się w obrębie ust lub nosa. Znacznie wolniej się jednak goi, czasem nawet ponad 2 tygodnie. Opryszczki nie da się bezpośrednio zwalczyć żadnymi lekami. Można jedynie złagodzić jej objawy.  Stosuje się wówczas leki przeciwwirusowe do użytku zewnętrznego oraz doustnego.

TAGI: reakcje skórne, seks, opryszczka, alergia na lateks, kontakt seksualny

Leave a Reply

Translate »