Probiotyki w ginekologii. Zastosowanie i skuteczność działania.

, Probiotyki w ginekologii. Zastosowanie i skuteczność działania., Naturalna Płodność

Probiotyki ginekologiczne

Pieczenie, upławy, zaczerwienienie i świąd to najczęstsze objawy infekcji intymnej (sromu lub pochwy). Większość kobiet przynajmniej raz w  życiu doświadczyła lub doświadczy tych nieprzyjemnych objawów. Najbardziej dokuczliwe są jednak nawracające infekcje intymne, które wymagają odpowiedniego leczenia. Wówczas oprócz specjalistycznych leków możemy stosować doustne probiotyki ginekologiczne, które dodatkowo wspomagają leczenie oraz zapobiegają nawrotom w okresie wolnym od infekcji.  Jak działają probiotyki ginekologiczne jaka jest ich skuteczność, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego środka?

Probiotyki ginekologiczne – czym są, jak działają?

Probiotyki ginekologiczne to środki, które w składzie zawierają specjalne  tzw. ,,dobre” szczepy bakterii (najczęściej kwasu mlekowego)  i drożdży utrzymujących prawidłową florę bakteryjną pochwy i  jej odpowiednio kwaśne ph. Profilaktycznie przyjmowanie probiotyków ginekologicznych wspomaga leczenie infekcji intymnych i stanów zapalnych, dzięki czemu uniemożliwia rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych.W ostatnich czasach probiotyki ginekologiczne cieszą się dużą popularnością dzięki potwierdzonej badaniami skuteczności w utrzymywaniu zdrowia intymnego kobiet. Oprócz wspomagania w leczeniu infekcji intymnych zawarte w probiotykach pałeczki kwasu mlekowego pomagają odbudować florę jelit i odpowiadają za ich  prawidłową pracę, wspomagając procesy trawienne.

Jaki probiotyk wybrać?

Skuteczny probiotyk ginekologiczny powinien być przede wszystkim łatwy w zastosowaniu. Aplikacja probiotyku, które jest przyjmowany doustne jest o wiele bardziej komfortowa niż środków dopochwowych. Doustne probiotyki można przyjąć w czasie wykonywania dowolnych czynności np. w drodze do pracy lub w podróży i  ich stosowanie nie wymaga skorzystania w tym celu z toalety. Przy wyborze odpowiedniego probiotyku powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy środek zawiera powyżej 5 mld kolonii bakterii probiotycznych. Skład niektórych probiotyków wzbogacony jest dodatkowo innymi środkami, które wspierają ich działanie np. wyciąg z chebułowca czy migdałecznika. Składniki te wspomagają pracę układu moczowo-płciowego i jego prawidłowe funkcjonowanie. Ważnym składnikiem dobrego probiotyku jest także laktoferyna – substancja posiadająca właściwości przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Wybór odpowiedniego probiotyku powinien być również dostosowany do specjalnych potrzeb kobiet w okresie menopauzy. Panie w tym czasie powinny zdecydować się na probiotyk zawierający kwas hialuronowy, którego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem i spadkiem estrogenów. Kwas hialuronowy dodatkowo chroni pochwę przed infekcjami i jest skuteczny w leczeniu suchości pochwy. Przy wyborze probiotyku ginekologicznego powinniśmy wybierać środki, które nie zawierają cukru (w szczególności w przypadku cukrzycy).

 

TAGI: probiotyk ginekologiczny, upławy, probiotyki

Leave a Reply

Translate »