Odparzenia w miejscach intymnych – przyczyny i leczenie

Odparzenia w miejscach intymnych

Odparzenia w miejscach intymnych

Odparzenia w miejscach intymnych najczęściej powstają z powodu przegrzania skóry. Dzieje się tak, gdy zostaje ograniczony dopływ powietrza. Nieprzyjemne uczucia w miejscach intymnych powodują dyskomfort a często i niepokój. Przed wizytą u lekarza warto dowiedzieć się, co może powodować dolegliwe doznania.

Odparzenia w miejscach intymnych – przyczyny

Na powstanie odparzeń narażone są delikatne i drażliwe miejsca. Najczęstszą przyczyną jest przegrzanie skóry, która nie ma możliwości „oddychania”.

Odparzenie w miejscach intymnych może wynikać również z  niewystarczającej lub nieprawidłowej pielęgnacji skóry. Stosowanie nieodpowiednich środków do higieny intymnej może powodować podrażnienia. Warto zwrócić uwagę, by poprawnie dobrać podpaski oraz tampony, a z wkładek nie korzystać częściej niż jest to konieczne. Odparzenia mogą również powstawać jako reakcja skóry na kontakt ze sztucznymi materiałami czy silnymi środkami chemicznymi.

Osoby cierpiące na schorzenia wzmagające pocenie się są szczególnie narażone na wystąpienie odparzeń miejsc intymnych. Podobnie jest w przypadku osób z nadwagą.

Do przyczyn urazów zalicza się również uprawianie aktywności fizycznej. Gdy ciało jest w ruchu występuje wielokrotne pocieranie, które szczególnie w połączeniu z poceniem się, sprawia, że ​​skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Odparzenia w miejscach intymnych – jak sobie z nimi radzić?

Nie warto zwlekać z leczeniem. Odparzona skóra jest zaczerwieniona, często pojawiają się obrzęki, z których może sączyć się płyn surowiczy. Urażone miejsca są narażone na infekcje bakteryjne czy grzybicze.

Domowe sposoby nie uleczą zranionego miejsca, ale mogą przynieść ulgę. Chłodny kompres zmniejszy poczucie swędzenia czy pieczenia. Polecana jest również kąpiel lub przemywanie miejsc intymnych w delikatnym roztworze z rumianku bądź zwykłej, czarnej, mocnej herbacie, jednak najpierw należy się upewnić czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Przy odparzeniach najlepiej przestać wykonywać czynności, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Może to oznaczać przerwę od aktywności fizycznej. Co więcej, lepiej powstrzymać się od nadmiernego dotykania urażonych miejsc. Dzięki temu ciało będzie miało szansę na regenerację.

Ważne jest również, aby unikać produktów, które mogą jeszcze bardziej urazić skórę takich jak perfumowane mydło, pachnący papier toaletowy i produkty sanitarne z dezodorantem lub powłoką z tworzywa sztucznego. Narażone na odparzenia miejsca należy utrzymywać w czystości. Dobrze stosować delikatny środek do higieny intymnej albo samą wodę. Noszenie bawełnianej bielizny i unikanie obcisłych ubrań może pomóc zmniejszyć odparzenia w miejscach intymnych. Trzeba zarówno w dzień, jak i w nocy zapewnić skórze przewiew, dzięki czemu nie powstaną kolejne urazy.

Warto również zgłosić się po poradę do specjalisty. Farmaceuta lub lekarz może polecić np. zasypki czy pudry na odparzenia miejsc intymnych. Ich celem jest wchłanianie wilgoci, dzięki czemu chronią przed podrażnieniami. Podczas leczenia urazów dobrze sięgnąć po maści, żele i kremy na odparzenia, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także wspomogą regenerację naskórka. Polecane są m.in. maści z nagietka, żywokostu czy z witaminą C.

Przeczytaj także:

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 minut na podstawie kropli śliny

Ból podczas współżycia – przyczyny i leczenie

Co to jest kubeczek menstruacyjny i czy jest bezpieczny w stosowaniu

 

 

 

Translate »