Jak zmierzyć samodzielnie wysokość szyjki macicy

Badanie szyjki macicy

Badanie szyjki macicy

Szyjka macicy to niewielka, ale bardzo ważna część kobiecego układu rozrodczego. Jest zgrubiałym, cylindrycznym kawałkiem tkanki. Znajduje się w górnej części pochwy, tuż pod podstawą macicy, łącząc oba elementy. Jej położenie i tekstura ulegają zmianom w zależności od naturalnych procesów, które zachować w ciele.

Otwór szyjki macicy, zwany ujściem zewnętrznym, przypomina kształtem malutkiego pączka o szerokości około 3 cm. Delikatnie rozwiera się, umożliwiając przedostanie się do macicy plemnikom, a także pozwalając na swobodny odpływ krwi menstruacyjnej. Rozszerza się również przy porodzie, ułatwiając przyjście dziecku na świat.

Dlaczego warto zmierzyć wysokość szyjki macicy?

Szyjka macicy przechodzi subtelne zmiany w całym cyklu menstruacyjnym. Monitorowanie jej pozycji pozwala dostarczyć informacji o okresie płodności, co jest szczególnie istotne podczas planowania powiększenia rodziny.

Wiedza o pozycji szyjki macicy jest obowiązkowa podczas wyboru kubeczka menstruacyjnego. Większość sklepów oferuje wiele produktów w różnych rozmiarach. Przed zakupem warto się zbadać, co umożliwi najlepsze dopasowanie kubeczka.

Jak zmierzyć samodzielnie wysokość szyjki macicy?

Przede wszystkim należy zadbać o higienę. Przed przystąpieniem do mierzenia trzeba bardzo dokładnie umyć ręce oraz strefy intymne, co pozwoli zapobiec wprowadzeniu bakterii do układu rozrodczego. Nie należy przystępować do pomiaru, gdy występuje jakakolwiek dolegliwość. Ze sprawdzeniem wysokości szyjki macicy należy poczekać, aż infekcja ustąpi.

Badania nie należy wykonywać pośpiesznie, żeby nie dopuścić do powstania wewnętrznych mikro urazów. Należy również zadbać o przycięcie i przypiłowanie paznokci, zapobiegając ewentualnym zadrapaniom czy otarciom. Warto dać sobie odrobinę czasu, a pomiaru dokonywać w cichej i spokojnej przestrzeni, z zapewnioną prywatnością. Najczęściej wybór pada na łazienkę, dzięki czemu jest dostęp do bieżącej wody, a także możliwość zamknięcia drzwi.

Przed mierzeniem trzeba przybrać wygodną pozycję, która umożliwi zrelaksowanie ciała oraz łatwy dostęp do szyjki macicy. Pomiaru można dokonać, siedząc, kucając, bądź opierając jedną nogę np. na obrzeżu wanny. Nie należy przeprowadzać badania w pozycji leżącej. Co więcej, pomiar jest niewskazany także przed, po i w trakcie stosunku, ponieważ pobudzenie seksualne może spowodować zmianę pozycji szyjki macicy.

Następnie należy włożyć najdłuższy palec (wskazujący bądź środkowy) do pochwy. Trzeba delikatnie i powoli wsuwać go głębiej aż dotrze się do szyjki macicy. Podczas gdy pochwa jest w dotyku bardziej miękka i gąbczasta, a także ustępuje pod naciskiem, otwór szyjki macicy to twardsza, okrągła wypustka. Niektórym przypomina czubek nosa.

Po dotarciu do szyjki macicy należy zatrzymać się i zaznaczyć punkt, w którym palec styka się z ujściem pochwy. Można oznaczyć go nietoksycznym długopisem albo przytrzymać obok kciukiem. Następnie można wyciągnąć palec, zmierzyć linijką długość od jego czubka do zaznaczonego miejsca i zanotować pomiar.

Po badaniu należy ponownie umyć dłonie i okolice intymne.

Jak może być położona szyjka macicy?

Rozróżnia się trzy rodzaje wysokości szyjki macicy: niską (położoną najbliżej ujścia pochwy, do 4,5 cm); średnią (od 4,5 do 5,5 cm) oraz wysoką (powyżej 5,5 cm – ze względu na położenie może być ledwo wyczuwalna).

Warto pamiętać, że ciało każdej kobiety jest wyjątkowe. Jego budowa zmienia się na przestrzeni lat, w wyniku naturalnych procesów. Poznawanie ciała pomaga dbać o zdrowie, a także dostarcza informacji o jego możliwościach i funkcjonowaniu. Żeby zachować zdrowe ciało, warto regularnie się badać. Niektóre czynności można wykonać samodzielnie, jednak pogłębioną profilaktykę należy pozostawić specjalistom.

Przeczytaj także:

Beppy Cup – innowacyjny kubeczek menstruacyjny z pętlą do wyciągania. Jakość Premium.

Samobadanie piersi – dlaczego warto samodzielnie badać sobie piersi i jak często

Translate »