Dlaczego należy wykonywać samobadanie piersi i jak często?

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi

Wykonywanie profilaktycznych badań bardzo często pozwala na zachowanie dobrego stanu zdrowia. Świadomość własnego ciała i zrozumienie działania organizmu jest cenną wiedzą dla człowieka, który chce cieszyć się życiem i funkcjonować jak najlepiej. Profilaktyka chroni przed rozwojem niebezpiecznych chorób, ponieważ pomaga wykryć je we wczesnym stadium.

Niektóre z badań traktowane są w społeczeństwie jako obowiązkowe minimum i należy wykonywać je średnio raz do roku. Na ich podstawie określić możemy ogólny stan zdrowia. Do najważniejszych należą morfologia i ogólne badanie moczu, w niektórych przypadkach także USG jamy brzusznej lub RTG klatki piersiowej i inne. Częstotliwość z jaką należy się ich podjąć zależeć powinna od stanu zdrowia pacjenta a także indywidualnych predyspozycji chorobowych.

Kobiety przynajmniej raz w roku powinny udać się do ginekologa, który pobierze wymaz cytologiczny z szyjki macicy, wykona USG piersi oraz jajników. Wystarczy poświęcić niewielką ilość czasu w postaci badania, aby mieć pewność, że jest się zdrowym. Pozwala to zaoszczędzić ewentualnych późniejszych zmartwień. Niektórych obserwacji można dokonać także we własnym domu. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości, umożliwia to szybsze postawienie diagnozy przez specjalistę.

Jak często przeprowadzać samobadanie piersi?

Badanie to z uwagi na powszechnie występujący nowotwór piersi jest zalecane wśród kobiet w każdym wieku, po zakończonym okresie dojrzewania. Należy wykonywać je przynajmniej raz w miesiącu, najlepiej w stałej fazie cyklu menstruacyjnego. Odpowiednim momentem na samobadanie są pierwsze dni po miesiączce. Nabrzmiały i tkliwy biust przed lub w trakcie krwawienia utrudni wyczucie guzków i zgrubień, które mogą przysłonić gruczoły piersiowe.

Samobadanie piersi – jak zacząć?

W celu przystąpienia do badania w sposób poprawny, zaleca się podniesienie ręki do góry lub położenie jej na biodrze. Umożliwi to precyzyjniej ocenić biust. Pierś po tej samej stronie uciskamy delikatnie palcami drugiej ręki. Z początku najłatwiej jest robić to ruchami okrężnymi, lecz istnieje parę innych metod wykonywania tego badania. W razie zaobserwowania niepokojących zmian nie panikujmy- bardzo często mogą okazać się one łagodne w postaci torbieli lub gruczolakowłókniaka.

Oprócz samego badania palpacyjnego, warto również dokładnie obejrzeć swoje piersi. Zwróćmy uwagę na zmieniające barwę i kształt sutki, a także ich wydzieliny. Każde uwypuklenia oraz wklęśnięcia skóry są powodem do konsultacji. Niepokojące są także wszelkie zmiany na biuście ulegające powiększeniu typu np. pieprzyki. Warto przyjrzeć się również okolicy pachowej. Powiększone węzły pod pachą mogą, lecz nie muszą świadczyć o problemie zdrowotnym- warto jednak skonsultować ten fakt z zaufanym lekarzem. Czynności te umożliwią wdrożenie skutecznej terapii w razie jakichkolwiek dolegliwości.

Przeczytaj także:

Specjalna rękawica do samobadania piersi FemiGlove – zwiększa czułość dotyku aż 8-krotnie.

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych za pomocą testera owulacyjnego ze śliny

 

Translate »