Hemoroidy w ciąży: przyczyny i leczenie

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy (tzw. guzki krwawnicze odbytu) są częstą przypadłością, z którą zmagają się ciężarne kobiety. Najczęstszą przyczyną ich powstawania jest zwiększenie ilości przepływu krwi, wzrost ciśnienia tętniczego i ucisk powiększającej się macicy na żyły jamy brzusznej i miednicy.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy są naturalnym elementem struktury odbytu. Choroba hemoroidalna powstaje natomiast na skutek upośledzenia odpływu krwi z guzków krwawniczych, co powoduje zwiększenie objętości guzków i powstawania stanów zapalnych. W okresie ciąży kobiety są bardziej narażone na ich powstawanie, ponieważ dochodzi do poszerzenia naczyń, co powoduje zwiększenie objętości krwi w naczyniach. Wzrost ciśnienia żylnego jest najczęstszą przyczyną rozwoju choroby hemoroidalnej. Ponadto do powstawania hemoroidów  w okresie ciąży dochodzi na skutek:

– fizjologicznych zmian w obrębie jamy brzusznej,

– wzrostu ciśnienia żylnego w okolicach odbytu

– przewlekłych zaparć

– zaburzeń równowagi hormonalnej (na skutek zwiększenia poziomu progesteron, hormonu odpowiedzialnego m.in. za rozciąganie żył)

Jakie są objawy hemoroidów?

– poczucie niecałkowitego wypróżnienia

– obecność śluzu w odbycie

– dyskomfort w okolicach odbytu

– pieczenie i świąd w odbycie

– obecność krwi w stolcu

Jak zapobiegać hemoroidom?

Czynnikiem ryzykiem powstawania choroby hemoroidalnej są najczęściej przewlekłe zaparcia  związku z czym najlepszym sposobem ich  przeciwdziałania jest stosowanie odpowiedniej diety. Najlepszym rodzajem diety jest dieta bogata w błonnik. Istotnym elementem jest również  dbanie o  odpowiedni poziom aktywność fizycznej, która pobudza metabolizm i zapobiega zaparciom. Dolegliwości związane z przerostem hemoroidów najczęściej znikają po porodzie, w związku z czym leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w okresie ciąży nie jest polecane.

Przeczytaj także:

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny  i jak temu zaradzić

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku do skutecznego wyznaczania dni płodnych i niepłodnych w 5 minut

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

 

Leave a Reply

Translate »