Dlaczego krew miesiączkowa ma różny kolor

Dlaczego krew miesiączkowa ma różny kolor

Dlaczego krew miesiączkowa ma różny kolor

Miesiączka to naturalne zjawisko fizjologiczne. Zachodzące w ciele zmiany stężeń hormonów wyznaczają cykl menstruacyjny. Podczas okresu dochodzi m.in. do złuszczania się błony śluzowej macicy i krwawienia.

Wiele osób zastanawia się, dlaczego krew miesiączkowa jest różnego koloru – raz jasnoczerwona, a innym razem prawie czarna. Warto obserwować jej kolorystykę, ponieważ może być ważnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia. Dostrzeżone różnice warto wykorzystać do identyfikacji zaburzeń hormonalnych i niedoborów składników odżywczych, a nawet infekcji. Jest to pomocna informacja, którą w razie potrzeby lekarz wykorzysta, aby określić, jakiego rodzaju badania należy przeprowadzić do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Zmiana koloru krwi miesięcznej – jakie są tego powody?

Głównym czynnikiem powodującym zmianę koloru krwi menstruacyjnej jest po prostu tlen. Podobne zjawisko można zaobserwować przy skaleczeniu. Początkowo wypływająca krew jest rzadsza i jaśniejsza, lecz po kontakcie z tlenem krzepnie i ciemnieje.

U osób, u których występuje intensywniejsze złuszczanie endometrium, a więc i większe krwawienie, krew menstruacyjna może mieć jaśniejszy odcień. Dzieje się tak, ponieważ krew jest szybko wydalana i nie zalega wewnątrz macicy. Tak samo będzie w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej.

Na kolor krwi miesięcznej wpływa również styl życia. Niewłaściwa dieta, niedobory składników odżywczych, przyjmowanie zbyt małej ilości płynów powodują zmiany w barwie krwi. Warto również zwrócić uwagę na przyjmowane leki.

Zabarwienie krwi może również świadczyć o problemach zdrowotnych np. zaburzeniach równowagi hormonalnej, chorobach czy infekcjach.

Jasnoczerwona krew miesiączkowa

Najczęściej występuje podczas najintensywniejszego złuszczania się błony śluzowej. Krew jest płynna i szybko wypływa z wnętrza macicy. Zawiera mniej skrzepów, ponieważ nie zalega w ciele. Na jasnoczerwony kolor krwi może mieć również wpływ podejmowana w czasie okresu aktywność fizyczna.

Ciemnoczerwona, brązowa lub czarna krew miesiączkowa

Ciemniejsza krew często jest gęstsza i mogą pojawiać się w niej skrzepy. Jest to tzw. starsza krew, czyli taka, która dłużej znajdowała się w macicy, dlatego można ją często zaobserwować na początku lub na końcu okresu.

Jasnoróżowa lub jasnopomarańczowa krew miesiączkowa

Najczęściej dzieje się tak z powodu niskiego poziomu estrogenu. Przyczyny mogą być różnorakie: nieprawidłowa dieta, zbyt wysoki poziom aktywności fizycznej, a nawet zespół policystycznych jajników czy początek menopauzy.

Jasnoróżowa lub jasnopomarańczowa krew może również pojawić się w połowie cyklu. Mówimy wówczas o plamieniu owulacyjnym. Płyn śluzowy z pochwy przybiera różowe lub pomarańczowe zabarwienie, ponieważ znajduje się w nim odrobina krwi. W przypadku, gdy wydzielina nie jest związana z owulacją oraz pojawia się nieregularnie, należy zgłosić się do specjalisty.

Szara krew miesiączkowa

Jeśli krew ma szare zabarwienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmiany barwy może być infekcja czy choroba układu rozrodczego. Gdy krwawienie jest obfite oraz występują widoczne kawałki szarej tkanki może oznaczać poronienie.

Podczas miesiączki warto obserwować kolor, gęstość oraz obfitość krwawienia. Wszelkie niepokojące symptomy dobrze skonsultować ze specjalistą.

Przeczytaj także:

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 minut na podstawie kropli śliny

Ból podczas współżycia – przyczyny i leczenie

Translate »