Czy wiesz, że pochwa sama się czyści?

Czy wiesz że pochwa sama się czyści?

Czy wiesz że pochwa sama się czyści?

Rynek obfituje w różnorakie produkty oraz usługi do higieny intymnej. Ich celem jest zneutralizowanie zapachu pochwy oraz jej wydzielin i pomoc w utrzymaniu świeżości. Dostępne są liczne dezodoranty, pachnące wkładki do bielizny, a obecnie najnowszą modą jest parowanie czy irygacja pochwy. Jednak taka dbałość o higienę jest szkodliwa. Dlatego ważne jest, żeby rozprawić się z mitami i zrozumieć, że czyszczenie pochwy nie jest zalecane.

Czy wiesz, że pochwa sama się czyści?

Pochwa oczyszcza się samoczynnie, a wydzieliny odgrywają ważną rolę w utrzymaniu jej zdrowia. Zdrowy płyn składa się ze śluzu ze ścian pochwy, z szyjki macicy oraz pałeczek kwasu mlekowego. Ze względu na zmieniającą się podczas cyklu menstruacyjnego ilość hormonów w ciele, zmienia się również ilość wydzielanej wydzieliny.

Śluz z pochwy zapewnia nie tylko środowisko ochronne, ale także naturalne nawilżenie, Każda pochwa pachnie inaczej. Niektóre zapachy mogą być bardziej intensywne, przez większą ilość gruczołów potowych w okolicy włosów łonowych. Dlatego, chociaż mycie wnętrza pochwy nie jest zalecane, ważne jest, aby zewnętrzna skóra pozostawała czysta.

Zakłócenie zdrowego środowiska pochwy

Wszystko, co zostanie umieszczone w pochwie, może potencjalnie zaburzyć zrównoważoną florę. Nie ważne czy są to tampony, penisy, prezerwatywy, nasienie, palce czy zabawki erotyczne. Zakłócenie w tych przypadkach jest prawie zawsze tymczasowe, a pochwa szybko się regeneruje.

Inaczej wygląda sytuacja produktów do oczyszczania pochwy. Artykuły są pełne substancji antyseptycznych i zapachowych, które mogą zmniejszyć liczbę pałeczek kwasu mlekowego i pogorszyć funkcje ochronne wydzieliny.

W poprawnej higienie intymnej zalecana jest prostota. Srom, czyli zewnętrzną część żeńskiego układu płciowego, należy delikatnie przemywać zwykłą wodą lub z użyciem łagodnego, bezzapachowego mydła. Najlepiej używać dłoni, bo myjki mogą podrażniać wrażliwą skórę. Natomiast wewnętrzną higienę warto pozostawić pochwie.

Kiedy szukać porady medycznej?

Oprócz higieny na zapach pochwy wpływa również dieta. Nieprzyjemna woń może być oznaką spożywania zbytniej ilości warzyw zawierających allicynę (np. cebula, czosnek), a także tłustych i ostro doprawionych potraw. Warto zwrócić uwagę na noszoną bieliznę. Sztuczne materiały nie pozwalają ciału oddychać, przez co dochodzi do namnażania bakterii beztlenowych i może prowadzić do rozwoju infekcji. Z tej przyczyny polecana jest przewiewna, bawełniana bielizna.

Chociaż wydzielina z pochwy oraz jej zapach są normalne, jeśli zmieni się ich intensywność, barwa lub woń, może to być oznaką choroby. Przy zakażeniach bakteryjnych pochwy pojawia się „rybi” zapach, a w przypadku infekcji grzybiczych „cebulowy”. W przypadku niepokojącej zmiany należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Przeczytaj także:

Kubeczek menstruacyjny w uniwersalnym rozmiarze z wygodną pętlą do wyciągania. Przeznaczony również do seksu podczas okresu

Ból podczas stosunku- przyczyny i leczenie

Translate »