Biocenoza pochwy – czym jest i kiedy należy ją wykonać

Biocenoza pochwy - czym jest i kiedy należy ją wykonać

Biocenoza pochwy – czym jest i kiedy należy ją wykonać

Badanie biocenozy pochwy ma na celu przeanalizowanie flory bakteryjnej. Podczas procedury pobiera się wymaz z pochwy, który następnie poddaje się obserwacji pod mikroskopem. Kiedy stosuje się badanie? Jak przebiega?

Co to jest biocenoza pochwy?

Biocenoza pochwy jest ekosystemem mikroorganizmów, które naturalnie znajdują się w pochwie. Jej badanie pozwala na ocenienie prawidłowości w środowisku mikrobiologicznym.

Przede wszystkim prawidłowa flora bakteryjna jest zdominowana przez pałeczki kwasu mlekowego (bakterie z rodzaju Lactobacillus). Pozwalają one utrzymać odpowiednie środowisko w pochwie, które jest kwaśne i dzięki temu hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. W ekosystemie można również znaleźć grzyby i bakterie beztlenowe. W przypadku utrzymania prawidłowych proporcji między organizmami nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak dojdzie do załamania równowagi w środowisku, mogą rozwinąć się nieprzyjemne dolegliwości.

Co wpływa na biocenozę pochwy?

Flora bakteryjna jest delikatna i łatwo ją zaburzyć. Niekorzystny wpływ ma m.in. intensywna aktywność seksualna, stany powodujące obniżenie odporności, zmiany hormonalne (m.in. ciąża, dojrzewanie czy menopauza), przyjmowanie niektórych substancji (np. długotrwałe stosowanie antybiotykoterapii), a także stosowanie kosmetyków o odczynie zasadowym.

Badanie biocenozy pochwy — kiedy należy ją wykonać?

Badanie pozwala na ocenę składu flory bakteryjnej pochwy. Stosuje się je w celu wykluczenia albo potwierdzenia występowania infekcji intymnych w tym chlamydii, grzybicy pochwy czy zakażenia gronkowcem złocistym.

Należy zgłosić się do specjalisty, kiedy zauważy się:

  • nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych — nieprzyjemny zapach, serowatą wydzielinę albo szary śluz,
  • podrażnienie okolic intymnych,
  • obrzęk,
  • uczucie pieczenia,
  • świąd,
  • suchość pochwy,
  • ból podbrzusza,
  • ból w trakcie stosunku czy przy oddawaniu moczu.

Jak przebiega badanie biocenozy pochwy?

Jak wspomniano wyżej, na mikroflorę pochwy może wpływać wiele czynników i z tego powodu przed pobraniem wymazu należy pamiętać o kilku zaleceniach. W ciągu kilku dni przed badaniem nie można odbywać stosunków płciowych, przyjmować leków dopochwowych ani wykonywać irygacji czy innych intensywnych czynności higienicznych pochwy. Co więcej, procedury nie powinno się wykonywać podczas antybiotykoterapii oraz krwawienia menstruacyjnego. Materiał najlepiej pobrać rano.

Podczas badania pacjentka zostanie poproszona o położenie się na fotelu ginekologicznym. Specjalista pobierze materiał, pocierając ściany pochwy specjalną pałeczką albo wacikiem. Następnie próbka w postaci rozmazu na szkiełku zostanie odesłana do laboratorium. Tam podda się ją dokładnej analizie pod mikroskopem.

Warto zaznaczyć, że badanie biocenozy pochwy to standardowa procedura wykonywana u ciężarnych. Jest to związane z faktem, że wówczas istnieje zwiększona podatność na zachorowania.

Przeczytaj także:

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

Translate »