Endometrioza – częsta choroba kobiet. Na czym polega i czy można ją wyleczyć?

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza jest uciążliwą chorobą mogącą powodować problemy z zajściem w ciążę, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Ponadto jej objawy bywają bolesne i potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Znana jest pod różnymi określeniami, np.  wędrująca śluzówka macicy, gruczolitość, bądź podwójna miesiączka.

Na czym polega endometrioza?

Endometrium to inaczej komórki śluzowe macicy i to jedynie w niej powinny się znajdować. Natomiast przy endometriozie komórki macicy przemieszczają się po organizmie i wszczepiają w inne narządy, np. jamę brzuszną, jelita, jajniki itd. W trakcie cyklu miesiączkowego jama macicy przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, przez co jej ściany stają się grubsze i śluzówka wyściela całą macicę. Jeśli  do zapłodnienia nie dojdzie, macica złuszcza się i zostaje wydalona w postaci krwi menstruacyjnej.

Gdy endometrium wszczepi się w inne narządy reaguje dokładnie tak samo, jak gdyby znajdowało się w macicy i pod wpływem hormonów zaczyna krwawić, łuszczyć się i tworzy stany zapalne. Stąd też endometriozę nazywa się czasem podwójną miesiączką. Po każdej menstruacji krew odkłada się, ponieważ nie ma naturalnego ujścia. Mogą wtedy powstać skrzepy, które powiększają się przy kolejnych miesiączkach. Poważny problem powstaje, gdy endometrium wszczepi się w jajowody, gdyż może je uszkodzić i w efekcie spowodować trudności z zajściem w ciążę. Zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli jajników, będących przyczyną niepłodności.

Jak leczyć endometriozę?

Endometriozę trudno dokładnie zdiagnozować, ale jeszcze trudniej ją wyleczyć. Najczęściej polega to na odziaływaniu jedynie na jej objawy, ponieważ ogniska endometrium, nawet jeśli zostaną usunięte, to bardzo często po jakimś czasie pojawiają się na nowo. Leczenie może mieć charakter farmakologiczny lub operacyjny. W tym pierwszym przypadku podaje się pacjentce leki hormonalne. Mogą to być tabletki antykoncepcyjne, które powodują blokadę owulacji, przez co nie pojawia się naturalna miesiączka tylko tzw. krwawienie z odstawienia. Dzięki temu objawy endometriozy są łagodniejsze, ponieważ komórki macicy mają mniejszą możliwość przemieszczania się. Dodatkowo podawane są również doraźne silne środki przeciwbólowe, gdyż często przy tej chorobie ból utrudnia normalne funkcjonowanie.

Pacjentce można podawać również hormony, które będą miały za zadanie „oszukać” organizm i wprowadzić go w stan przypominający menopauzę bądź ciążę. W jednym i drugim przypadku miesiączka  w naturalnych okolicznościach zanika. Dzięki takiej hormonalnej manipulacji można chwilowo wyciszyć objawy endometriozy. Wiele jednak zależy od samej pacjentki – jej wieku, zdrowia, stadium choroby, ilością ognisk, planami związanymi z poczęciem dziecka itd. Ma to szczególne znaczenie w oliczu leczenia chirurgicznego, ponieważ w skrajnych przypadkach może polegać na usunięciu jajnika lub nawet całej macicy. Najczęściej jednak dochodzi do usunięcia ognisk endometrium lub torbieli, które spowodowały. Takie zabiegi można dokonywać laparoskopowo.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Leave a Reply

Translate »