Cytologia. Po co należy wykonywać cytologię i jak często ?

Cytologia i badanie cytologiczne

Cytologia i badanie cytologiczne

Przyjmuje się, że aż 4 tys. Polek co roku słyszy diagnozę- rak szyjki macicy. Polska to kraj cechujący się wysokim odsetkiem zgonów powiązanych z tą poważną, lecz uleczalną we wczesnym stadium chorobą. Cytologia należy do badań profilaktycznych, a więc powinniśmy wykonywać ją regularnie, bez względu na nasze samopoczucie- może uchronić nas od znacznej utraty zdrowia a także śmierci.

W jakim celu wykonujemy cytologię?

Cytologia to badanie pozwalające sprawnie wykryć nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy. Najczęściej wykonuje je ginekolog w swoim gabinecie, czasami możliwość taką ma także położna. To krótka i niebolesna procedura- dyskomfort odczujemy w momencie spięcia mięśni, dlatego warto potraktować badanie jako coś neutralnego, co pomoże nam zachować lepsze zdrowie.

Podstawowym powodem wykonywania wymazu jest profilaktyka w kierunku raka szyjki macicy. To bardzo długo rozwijający się nowotwór, dający możliwość całkowitego wyleczenia pacjentki w momencie odpowiedniej i szybkiej reakcji.

Największa zachorowalność przypada na 45-59 rok życia kobiety. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do występowania tego rodzaju raka jest wirus HPV ( typ 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). To bardzo powszechny wirus, który przenosi się z dużą prędkością między organizmami. Spowodowane jest to ogromną liczbą jego nosicieli- aż 8 na 10 osób zakazi się w trakcie swojego życia. Na szczęście nie każda odmiana jest onkogenna, a organizm większości kobiet i mężczyzn zwalcza go po krótkim czasie bez widocznych objawów. Cytologia pozwala nam także wykryć ewentualne stany zapalne o podłożu bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym, które znajdują się wewnątrz dróg rodnych pacjentki.

Jak często należy wykonać badanie cytologiczne?

Konieczność wykonywania cytologii dla każdej pacjentki jest sprawą indywidualną. Aby jak najbardziej ograniczyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy zalecane jest regularne poddawanie się wymazowi. Nie ma jednak konkretnych wskazań aby odstęp pomiędzy badaniami był krótszy niż pół roku- to i tak bardzo często.

Pacjentkom ze stwierdzonymi schorzeniami wymagającymi opieki lekarskiej, zleca się najczęściej kontrolę raz w ciągu roku. Kobiety natomiast, które do tej pory były zdrowe mogą badać się co 3 lata. Należy pamiętać jednak, że każdy organizm jest inny i warto postępować tak, by móc spać spokojnie. Jeśli odczuwamy potrzebę częstszego badania się- nie ma żadnych przeciwwskazań.

Przeczytaj także:

Diafragma antykoncepcyjna Caya – skuteczna i nowoczesna antykoncepcja mechaniczna – odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności na smartfon do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Leave a Reply

Translate »