Co to jest wirus HPV, jak można się nim zarazić i jakie choroby powoduje?

Wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus HPV – wirus brodawczaka ludzkiego

Choroby weneryczne towarzyszą ludzkości od wieków. Ich rozprzestrzenienie się po całym świecie zawdzięczamy uczuciu pożądania, które nakłania do podejmowania aktywności seksualnej. Każdy kontakt intymny podjęty z nowym partnerem seksualnym, wiąże się z możliwością zachorowania na tle wenerycznym. Aby ograniczyć możliwość zakażenia zaleca się stosowanie antykoncepcji w postaci prezerwatywy. Nie chroni ona jednak w 100% przed możliwymi chorobami.

Wirus brodawczaka ludzkiego czyli tzw. wirus HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową. Zakłada się, że każda aktywnie seksualna osoba, zaraziła się chociaż raz w ciągu życia jedną z wielu odmian wirusa HPV. W wielu przypadkach nawet nie wiemy, że jesteśmy jego nosicielami- nie daje on często wyraźnych objawów. W momencie wystąpienia niepokojących dolegliwości zawsze skonsultuj się z zaufanym lekarzem.

Czym jest wirus HPV?

HPV to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Przyjmuje się, że każdego roku zostaje nim zakażonych ponad 14 milionów osób. Rozróżnia się około 200 różnych odmian tego wirusa, z czego niektóre z nich są nisko, a inne wysokoonkogenne. Oznacza to, że poszczególne rodzaje wirusa HPV prowadzić mogą do rozwoju nowotworów. W celu zredukowania zachorowań na raka szyjki macicy stosuje się specjalne szczepionki. Najczęstszymi typami wirusa odpowiedzialnego za tą chorobę są 16 i 18- to one przyczyniają się do 70% przypadków nowotworów dróg rodnych kobiety. Przeciwwskazaniem do szczepienia jest aktywna infekcja. Należy pamiętać, że szczepionka to nie forma leczenia, a jedynie zapobiegania zachorowań.

Jak możemy się nim zarazić wirusem HPV?

Najczęstszą, choć nie jedyną przyczyną zakażenia jest stosunek seksualny. Duże ryzyko niesie także po prostu kontakt skórny w obszarze intymnym. Wirus ten dostaje się do organizmu nawet przez minimalne skaleczenia, rozdarcia, otarcia i inne uszkodzenia naskórka. Jako, że najwięcej intymnych zbliżeń człowiek doświadcza z reguły przed 30 rokiem życia, szacuje się, że jest to okres najczęstszej zachorowalności na wirus HPV. Odpowiedź układu immunologicznego zależy od jego sprawności. Zdecydowana większość infekcji szybko zostaje zwalczona, aczkolwiek zdarza się, że przechodzi w stan przewlekły.

Kobieta zakażona wirusem HPV może również zainfekować swoje dziecko podczas porodu. Czasami lekarz zaleca wykonanie cięcia cesarskiego, aby uniknąć rozprzestrzenienia się wirusa. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy na ciele pacjentki rozpoznane zostają zmiany w postaci kłykcin kończystych.

Jakie choroby powoduje wirus HPV?

Niektóre z odmian wirusa HPV przyczyniają się do powstawania wielu schorzeń. Są to min. rak szyjki macicy, sromu, odbytu, jamy ustnej i gardła. Aż w 95% przypadków nowotworów szyjki macicy stwierdza się w chorej tkance obecność genomu wirusa. Drugim najczęstszym przypadkiem jest rak odbytu występujący jako rak kolczystokomórkowy. Wirus HPV może powodować też zmiany skórne, które objawiają się w postaci kłykcin kończystych. To tzw.  brodawki weneryczne o charakterze nienowotworowym. Najczęściej spowodowane są typami wirusa nr. 6 i 11. Bardzo często doświadczamy również powstania kurzajek na swoim ciele. To bardzo powszechne zmiany, które przeważnie tworzą się na stopach i dłoniach. Należy pamiętać by ich nie rozdrapywać, ponieważ mogą się rozsiewać po większej powierzchni.

Przed wrogim działaniem wirusa HPV uchronić nas może jedynie odpowiednia profilaktyka. Kobiety powinny wykonać raz w roku cytologię oraz zastanowić się nad badaniem kolposkopem. Dbajmy o nasze zdrowie, obserwujmy nasze ciało i w razie obaw udajmy się do lekarza po poradę.

Przeczytaj także:

Monitor płodności AFRODYTA Smart na smartfon

Diafragma dopochwowa – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej dla większości kobiet

Tampony BEPPY bez sznureczków do seksu, na fitness oraz basen

Leave a Reply

Translate »