Nierówne piersi. Przyczyny i jak sobie z tym radzić?

, Nierówne piersi. Przyczyny i jak sobie z tym radzić?, Naturalna PłodnośćWiele kobiet nie zdaje sobie sprawy jak częstą przypadłością jest asymetria piersi i jak wiele pań dotyczy ta kwestia. Wynika to w większości przypadków z nierównomiernych, fizjologicznych przerostów tkanki tłuszczowej i jest zupełnie naturalne. Zazwyczaj zauważamy to tylko my, kiedy przejrzymy się nago  w lustrze – ale często to wystarczy, by stać się źródłem licznych kompleksów.  Takie małe zmiany łatwo da się zatuszować i nie są  one żadnym powodem do niepokoju. Zdarza się jednak tak, że piersi różnią się między sobą całym rozmiarem lub nawet kilkoma – wtedy problem narasta.

Asymetria piersi może wystąpić pod kątem wielkości, kształtu gruczołu lub ze względu na rozmieszczenie i kształt brodawki sutkowej. W największej ilości przypadków jest to spowodowane nierównomiernym rozłożeniem się tkanki tłuszczowej i należy do naturalnych rzeczy. Do innych przyczyn możemy zaliczyć wady postawy, guzy piersi, uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne, operacje w obrębie klatki piersiowej. Do wymienionych zaliczmy skoliozę, Zespół Polanda, ropień sutka, nowotwory łagodne i złośliwe.

Piersi zaczynają się kształtować jeszcze przed pierwszą miesiączką i proces ten jest kontynuowany w okresie wczesnego dojrzewania. Później, pod wpływem zmian hormonalnych, czyli w okresie ciąży, karmienia, a także menopauzy również może zmieniać się objętość oraz kształt piersi. W przypadku, gdy bez konkretnego powodu obserwujemy zmiany w wielkości którejś z piersi należy skonsultować to z lekarzem – w szczególności, kiedy nie jesteśmy obecnie w żadnym z okresów, w którym zachodzą silne zmiany hormonalne.

W Jaki sposób radzić sobie z asymetrią piersi?

Ze względów estetycznych każda kobieta chciałaby mieć symetryczne piersi. W przypadku, gdy różnica między jedną i drugą jest niewielka można stosować różnego rodzaju wkładki, które umieszcza się w miseczce biustonosza, w którym noszona jest mniejsza pierś. Dzisiaj do wyboru mamy wkładki o różnej wielkości, grubości, a także materiału z jakiego zostały wykonane, np. materiału, gąbki, silikonu. W przypadku, gdy różnica w wielkości piersi jest większa niż jeden rozmiar wtedy wada kwalifikuje się do interwencji chirurgicznej, bo tylko  w taki sposób można zmienić ich kształt i rozmiar. Kobieta powinna ukończyć 18 lat. Oczywiście prywatnie można wykonać zabieg plastyki piersi nawet przy małej asymetrii, ale pacjentka powinna zastanowić się, czy faktycznie warto poddawać się całemu procesowi operacji i rekonwalescencji dla niewielkich zmian i poprawek.

TAGI: piersi, asymetria piersi, badanie piersi, samokontrola piersi, samobadanie piersi, samodzielne badanie piersi

Leave a Reply

Translate »