Mastopatia piersi – co to jest, przyczyny i jak leczyć?

Mastopatia piersi - co to jest, przyczyny i jak leczyć?

Mastopatia piersi – co to jest, przyczyny i jak leczyć?

Mastopatia jest choroba włóknisto-torbielowata sutka. Można wówczas wyczuć grudkowate zmiany w budowie piersi. To częste zwyrodnienie, które może dotykać nawet 80 procent kobiet. Objawy zaburzenia są rozmaite. Jak rozpoznać mastopatię? Jak się ją leczy?

Co to jest mastopatia piersi?

Mastopatia piersi (inaczej choroba włóknisto-torbielowata sutka) charakteryzuje się występowaniem łagodnych zmian w piersiach. Czasami określana jest jako dysplazja sutka. Zmiany mogą rozwijać się w jednej albo w obu piersiach. Najczęściej dotyka kobiety między 35. a 50. rokiem życia.

Jak sama nazwa wskazuje podczas choroby włóknisto-torbielowatej tworzą się torbiele i zmiany włóknisto-szkliste w piersi, a także można zaobserwować nadmierny rozrost gruczołów oraz tkanki łącznej. Co więcej, objawy mogą również obejmować tkliwość i obrzmienie piersi, uczucie ciężkości piersi, a także odczuwanie dyskomfortu czy bólu podczas dotyku, czy nasilenie dolegliwości bólowych przed wystąpieniem miesiączki. W rzadkich przypadkach zdarza się wyciek z brodawki. Symptomy najczęściej występują po menopauzie, a zmiany samoistnie zanikają.

Trzeba zaznaczyć, że nie każda zmiana w budowie piersi jest zmianą rakową. Zmiany włóknisto-torbielowate nie wpływają na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Jeśli jednak pojawiają się objawy jak: wyraźna zmiana w kształcie piersi, deformacja piersi, zmiana kształtu czy przebarwienia brodawki, wciągnięcie sutka, owrzodzenie, występowanie tzw. skórki pomarańczowej — należy natychmiast zgłosić się na konsultację do specjalisty.

Jakie są przyczyny powstawania mastopatii piersi?

Czynniki wpływające na rozwój choroby włóknisto-torbielowatej sutka nie są do końca znane. Niemniej za główną przyczynę powstawania zmian uznaje się zaburzenia hormonalne związane z dysproporcją stężenia estrogenów oraz progesteronu. Nadmiar estrogenów i niedobór progesteronu prowadzi do nadmiernego stymulowania tkanki łącznej do rozrostu. Nadmierny rozwój tkanki łącznej jest związany z intensywną stymulacją powstawania gruczołów. Co więcej, możliwe, że przyczyna jest związana z przemianami hormonalnymi w obrębie brodawki sutkowej.

Mastopatia piersi — jak leczyć?

Zmiany w piersiach najczęściej wykrywa się podczas samobadania albo konsultacji lekarskiej. Jeśli samodzielnie wykryło się guzek, należy udać się do specjalisty. Wówczas lekarz przeprowadzi dokładną obserwację, a także badanie palpacyjne (delikatne dotykanie i uciskanie danego miejsca). Przeprowadzi również wywiad medyczny z pacjentką dotyczący m.in. prowadzonego stylu życia, aktywności seksualnej, przyjmowanych lekarstw, przebytych ciąży, innych objawów, terminu zaobserwowania guzków.

W dalszej diagnostyce wykorzystuje się badania obrazowe. Mammografia pozwala na uwidocznienie zagęszczenia tkanek, a także ewentualnych zwapnień. Badanie ultrasonograficzne (USG) umożliwia rozpoznanie torbieli. Wówczas można również wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową. Stosuje się również badania krwi (hormonalne).

Leczenie mastopatii obejmuje terapię przyczynową oraz objawową. Wykorzystuje się terapię hormonalną, która pozwala przywrócić prawidłowy stan gospodarki hormonalnej. Często włącza się również niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy środki przeciwbólowe, mające zmniejszyć stan zapalny i związane z nim objawy jak obrzęk oraz dolegliwości bólowe. W domu można wykonywać zimne okłady na piersi.

Należy również pamiętać o regularnym samobadaniu. Zaleca się, żeby procedurę wykonywać raz w miesiącu. Kobiety, które miesiączkują powinny się badać między 6. a 9. dniem cyklu. Po zaprzestaniu miesiączkowania można wybrać dowolny dzień w miesiącu. Ze względu na fakt, że zmiany włóknisto-torbielowate mają tendencję do nawrotów, to warto raz w roku odbywać wizyty kontrolne.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Nowoczesne narzędzie do samodzielnego badania piersi – FemiGlove

 

Leave a Reply

Translate »