„Wiecznie” zimne stopy i dłonie – przyczyny i porady

hands-1325696_640„Wiecznie” zimne stopy i dłonie – przyczyny i porady

Kiedy przychodzi zima, zakładamy ciepłe rękawiczki i grube skarpety, żeby ogrzać to, co w ciele człowieka wychładza się najszybciej – dłonie i stopy. Organizm jest tak zaprogramowany, że w momencie znacznego obniżenia jego temperatury, zaczyna transportować jak najwięcej krwi w kierunku najważniejszych wewnętrznych organów, przez co kończyny dolne i górne bywają wtedy lekko niedokrwione.  O ile zimą jest to całkowicie naturalne, to w inne pory roku już niekoniecznie. 

Wiecznie zimne i posiniałe członki nie są normalnym objawem i mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Dotyczy to niestety sporej ilości osób i bywa dosyć uciążliwe. Zdarza się, że wywołuje nawet chwilowe braki czucia w palcach, przez co problemem bywa utrzymanie klucza do drzwi podczas niskich temperatur oraz kłujący ból, którego ciężko się pozbyć. Jedna para rękawiczek nie wystarcza, a ręce mają zmiennie biało-sino-czerwony kolor i wysuszoną skórę. Stopy z kolei wymagają grubych skarpetek i częstego poruszania palcami, żeby poprawić krążenie… które jest najczęściej głównym sprawcą problemów z zimnymi dłońmi i stopami. Złe krążenie krwi i związane z tym choroby układu krążenia objawiają się m.in. permanentnym chłodem, jaki odczuwa się w kończynach dolnych i górnych.  Do najczęściej spotykanych chorób, które się w ten sposób objawiają zaliczamy: zakrzepicę, niedokrwistość, hipotonię, chorobę Rayanauda, niedoczynność tarczycy, cukrzycę itd.

Kiedy mamy przewlekły problem z ciepłotą dłoni i stóp warto wybrać się do lekarza, który skieruje na nas na badania, które pomogą zdiagnozować, co jest tego przyczyną. Nie zawsze jednak musi być to choroba. Do zaburzeń krążenia krwi w tych częściach ciała przyczyniają się także: noszenie zbyt ciasnych skarpetek, podkolanówek, rajstop – na rynku dostępne są dzisiaj ich bezuciskowe wersje; zbyt przylegające spodnie; noszenie za mocno zapiętego zegarka, bransoletki; siedzący tryb życia, stres, niektóre leki ( w tym tabletki antykoncepcyjne), palenie papierosów itd. Czasem wystarczy zmiana trybu życia i naszego codziennego funkcjonowania, aby krążenie krwi się polepszyło – więcej ruchu, odstawienie używek, dieta bogata w kwasy omega 3.

Dodatkowo można stosować domowe sposoby poprawiające przepływ krwi w organizmie: naprzemienny prysznic zimnej i ciepłej wody oraz jedzenie ostrych potraw, przyprawionych pieprzem, imbirem, ostrą papryką.

1 komentarz

  1. Sylwia

    Niestety zmagam się z tym problemem. W sumie nawet się do tego przyzwyczaiłam….Wypróbuję sposoby, podane w artykule, mam nadzieje ze mi to choć trochę pomoze.

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »