Uwaga na nużeńce w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich

wellness-285587_640Uwaga na nużeńce w gabinetach kosmetycznych i salonach fryzjerskich

W jaki sposób można się zarazić?

Choroby skórne łatwo można złapać w miejscach, gdzie jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z różnego rodzaju przedmiotami, na których potencjalnie mogą znajdować się bakterie lub pasożyty przenoszone przez innych ludzi. Gabinety kosmetyczne i salony fryzjerskie to przykłady miejsc o wysokim poziomie ewentualnego zarażenia się chorobą dermatologiczną, jeśli nie przestrzegane są w nich w odpowiedni sposób zasady higieny i czystości. Sprzęt kosmetyczny, przybory kosmetyczne, pęsety, nożyczki, szczotki, grzebienie, ręczniki, fotele z wysokim oparciem itd. mogą być siedliskiem różnych pasożytów, w tym nużeńców, powodujących uciążliwą chorobę – nużycę (demodeciodozę). Najczęściej wystarczy bezpośredni kontakt z przedmiotem, na którym znajdują się pasożyty. Bywa również tak, że podmuch powietrza unosi kurz, w którym są jaja lub dorosłe już osobniki i przedostaje się na człowieka.

Czym są nużeńce?

Nużeńce są pasożytami należącymi do rodziny roztoczy  rozprzestrzeniającymi się na ludzkim ciele w szczególności w okolicach wzmożonego funkcjonowania gruczołów łojowych (twarz, kark, plecy), a także w torebkach włosowatych (rzęsy, brwi, włosy). Najbardziej są na nie narażone osoby o obniżonej odporności i osłabionym układzie immunologicznym, czyli często osoby starsze. Rzadko spotyka się, by nużeńce infekowały organizm dziecka, ponieważ gruczoły łojotokowe dzieci wydzielają mało sebum.

Objawy

Objawy choroby przejawiają się w postaci rozległego trądziku, ropiejących wyprysków, zaskórników, łuszczącej skóry, rumieni, wysypki, uczucia swędzenia, łaskotania, pieczenia, a także zapalenia brzegów powiek, wypadania i osłabienia rzęs, brwi oraz włosów. Zdiagnozowanie nużycy nie jest skomplikowane, ponieważ w przypadku jej podejrzenia należy zbadać laboratoryjnie, np. rzęsę. Pod mikroskopem będą widoczne pasożyty lub ich jaja. Niestety proces leczenia nie jest już tak prosty i szybki.  Leczenie bywa długotrwałe i ważne jest by rozpocząć je jak najwcześniej, ponieważ choroba jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia oczu.

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: