Kremy z filtrem. Na co zwracać uwagę przy wyborze filtrów przeciwsłonecznych?

, Kremy z filtrem. Na co zwracać uwagę przy wyborze filtrów przeciwsłonecznych?, Naturalna PłodnośćWakacje w pełni, a wraz z nimi sezon na opalanie i piękną opaleniznę. Jednak trzeba pamiętać, że nadmierne słońce działa wręcz destrukcyjnie na wygląd, jędrność i przede wszystkim zdrowie naszej skóry. Dlatego też trzeba ją przed nim szczególnie chronić. W jaki sposób? O unikaniu promieni słonecznych w godzinach szczytu wie już chyba każdy, jednak nie zawsze jest to możliwe. Spędzając urlop nad morzem, trudno wymagać abyśmy pół dnia przesiedzieli w domu.  Z odsieczą idą nam w takim wypadku kremy z filtrem przeciwsłonecznym.  Jest ich jednak obecnie tak wiele na rynku, że można się pogubić w tych wszystkich oznaczeniach, cyfrach, markach itd. Jakie kremy wybrać planując urlop za granicą? Co powinniśmy wiedzieć czytając ich opakowania? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze filtrów przeciwsłonecznych!

Dobry krem z filtrem musi zabezpieczać zarówno przed promieniami UVA jak i UVB. Oba w nadmiarze są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ powodują poparzenia słoneczne, niszczą kolagen zawarty w skórze i działają rakotwórczo. Są szczególnie niebezpieczne dla  dzieci, osób o jasnej karnacji oraz tych, co posiadają liczne znamiona na skórze. Dobre kremy z filtrem powinny chronić nas przed każdym z tych rodzajów promieniowania jednocześnie. Na opakowaniach spotykamy się często ze skrótami PPD (Persistent Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening), które oznaczają ochronę przed promieniami UVA. Natomiast skrót SPF (Sun Protective Factor) to informacja o zawartym w kremie filtrze zabezpieczającym przed promieniowaniem UVB. Dodaje się do niego także liczbę wskazującą na wysokość zastosowanego filtra, np. SPF 30. Przy UVA nie stosuje się takiej skali, ponieważ ciężko ją zmierzyć. Wysokość filtrów UV powinno dopasowywać się do rodzaju karnacji, a także stopnia ekspozycji na słońce, jakie nas czeka. Przykładowo, wybierając się na urlop do ciepłych krajów, gdzie temperatura rzadko kiedy spada poniżej 30 stopni Celsjusza, a słońce grzeje na najwyższych obrotach – zawsze powinniśmy decydować się na wysokie filtry (minimum SPF 30), nawet jeśli mamy ciemną karnację. W Polsce rzadko kiedy występuje tak gorące lato, ale dobrze wiemy, że wystarczą 2h na mocnym słońcu, by potem zmagać się z poparzeniem i bąblami na skórze. Dlatego też filtr zawsze powinien być najmocniejszy, lub choćby minimalny przeznaczony dla naszego fototypu.  Określa się je na podstawie zawartości melaniny w skórze. Na naszym kontynencie występują poniższe fototypy:

Fototyp I (celtycki) – blada cera, bardzo jasne włosy o słomianym lub rudym kolorze, piegi. Filtr min. SPF 25.

Fototyp II (północnoeuropejski) – jasna cera, włosy o kolorze blond, jeden z powszechniejszych fototypów w naszym kraju, skóra opala się początkowo na czerwony kolor. Filtr SPF 15-25.

Fototyp III (środkowoeuropejski) – cera jasna aż po lekko śniadą, włosy blond, jasny brąz. Skóra stosunkowo łatwo się opala, jeden z powszechniejszych w naszym kraju. Filtr SPF 8-15.

Fototyp IV (południowoeuropejski) – cera śniada, włosy brązowe lub ciemnobrązowe, skóra łatwo się opala, od razu przyjmuje brązowawy odcień i rzadko ulega poparzeniom. Niskie filtry SPF.

Istnieją również fototypy V oraz VI, ale nie dotyczą rasy europejskiej.

Stosując kremy z filtrem trzeba również przestrzegać kilku zasad. Smarujemy się na ok 15-20 przed ekspozycją na słońce i czynność tę powtarzamy co ok. 2-3 godziny, a także każdorazowo po wyjściu z wody, nawet jeśli krem jest wodoodporny. Ze szczególną dokładnością pokrywamy kremem wszystkie znamiona i pieprzyki. Zwracamy także uwagę na jego datę ważności.

W przypadku dobierania wysokości filtra nie tylko powinniśmy brać pod uwagę fototyp naszej skóry i stopień nasilenia promieni słonecznych. Zawsze sięgajmy po najwyższe filtry w przypadku, gdy smarujemy nimi dzieci, kiedy na naszej skórze są liczne znamiona oraz gdy zażywamy jakieś środki fotouczulające. Mogą być to różnego rodzaju leki, antybiotyki, suplementy, herbatki ziołowe itd. W szczególności pamiętajmy o tym w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej, preparatów zawierających dziurawiec lub leków o działaniu przeciwtrądzikowym.

 

Leave a Reply

Translate »