Jak pielęgnować skórę w różnych okresach w cyklu miesiączkowym

, Jak pielęgnować skórę w różnych okresach w cyklu miesiączkowym, Naturalna PłodnośćNa ogólny stan i wygląd  naszej skóry wpływa wiele czynników takich jak pielęgnacja, dieta, tryb życia czy poziom stresu. Nie bez znaczenia dla kondycji naszej cery jest również działanie hormonów, których poziom zmienia się w zależności do dnia cyklu miesiączkowego. Przed okresem cera staje się zwykle bardziej wrażliwa, w czasie miesiączki skłonna jest do przetłuszczania, natomiast  w dniu owulacji wygląda na promienną i nawilżoną. Dlatego tak ważne jest, by w  czasie codziennej pielęgnacji uwzględnić jej bieżące potrzeby uzależnione od comiesięcznych zmian hormonalnych.

Faza przedowulacyjna

W momencie zakończenia krwawienia miesiączkowego w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenów, które wspomagają odbudowę złuszczonej błony śluzowej macicy. Dodatkowo dochodzi do wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, z których jeden w trakcie owulacji uwolni komórkę jajową. W jaki sposób dbać o skórę w tym czasie? W czasie wzrostu poziomu estrogenów cera wygląda na promienną, nawilżoną,  a pory są mało widoczne, wzrasta też poziom produkcji kolagenu. Nasza cera w tym czasie jest najmniej wymagająca, warto jednak w zadbać wtedy o kurację z witaminą C, która dodatkowo wesprze neokolagenezę.

Owulacja

W trakcie owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z dojrzałego pęcherzyka Graafa. Jest to kluczowy moment w cyklu miesiączkowym przypadający na ok. 2 tygodnie przed następną miesiączką. Do owulacji dochodzi pod wpływem wysokiego stężenia hormonu luteinizującego (LH). Wzrost lutropiny wzmaga wydzielanie sebum, co może sprzyjać pojawieniu się nowych wyprysków. W tym okresie warto więc stosować preparaty przeciwbakteryjne oraz lekkie beztłuszczowe kremy nawilżające.

Faza poowulacyjna

W fazie progestronowej dochodzi do intensywnej produkcji progesteronu odpowiedzialnego za przemiany wydzielnicze błony śluzowej macicy. W przypadku, gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej w macicy ciałko żółte zanika. Spada również poziom progesteronu, który powoduje niedokrwienie błony śluzowej co może być jedną z przyczyn dokuczliwych objawów PMS.  Jak zadbać o skórę w fazie poowulacyjnej? Skóra w tym czasie może mieć tendencje do przetłuszczania się jak i zatykania porów. Na linii żuchwy i szyi może nasilić się trądzik. W tym czasie dobrze jest stosować głęboko oczyszczające i antybakteryjne produkty do skóry trądzikowej.  Ponadto przed miesiączką skóra może stać się bardziej wrażliwa (np. bardziej podatna na podrażnienia czynnikami zewnętrznymi takimi jak jedzenie lub stres), co związane jest z niskim poziomem estrogenów. Przed miesiączką warto stosować produkty nawilżające i wzmacniające warstwę hydro-lipidową skóry.

Miesiączka

W przypadku, gdy jajeczko nie zostanie zapłodnione dochodzi do jego obumarcia i wydalenia w postaci krwawienia. Dochodzi wówczas do spadku poziomu estrogenów, wzrasta natomiast poziom prostaglandyn (odpowiedzialnych za dreszcze, uczucie gorąca lub ogólne rozbicie w trakcie miesiączki). Jak odpowiednio pielęgnować skórę w czasie miesiączki? Podczas okresu skóra staje się przesuszona, zmęczona, pozbawiona energii. Warto w tym okresie zadbać o kosmetyki z antyoksydantami i z odżywczymi formułami, które dodadzą energii i blasku naszej skórze. Dobrze jest również zadbać o odpowiednią higienę snu w tym okresie.

 

TAGI: skóra, miesiączka, okres, faza przedowulacyjna, faza poowulacyjna

 

Leave a Reply

Translate »