Co to jest rak skóry? Kto jest na niego narażony i jak go uniknąć?

beach-87640_640Co to jest rak skóry, kto jest na niego narażony i jak go uniknąć?

Rak skóry jest zmianą nowotworową, która powstaje na skórze i jest najczęstszym nowotworem występującym u ludzi rasy białej. Raki skóry mają różne postacie i różnią się między sobą wyglądem, częstotliwością występowania, miejscami, w których się najczęściej pojawiają, agresywnością, z jaką atakują organizm itd. Do najrzadszych nowotworów, ale jednocześnie najbardziej niebezpiecznych należy czerniak. Są również nowotwory, które nie przybierają złośliwej formy i dają duże rokowania na całkowite wyleczenie.

Kto jest najbardziej narażony?

W największej grupie ryzyka raka skóry są osoby, które narażone są na częste działanie promieni UV. Są one obecnie uważane za główną przyczynę jego występowania. Znacznie narażone są na niego zawody, których praca wiąże się z przebywaniem na otwartej przestrzeni, w ciągłym słońcu, np. marynarze, rolnicy, rybacy itd. Ludzie rasy białej są szczególnie podatni na różnego rodzaju skórne nowotwory, ponieważ mają najmniej pigmentu w swojej skórze. Przykładowo rdzenni mieszkańcy Afryki, mimo iż ich ciało wystawione jest cały czas na silne działanie promieni znacznie rzadziej zapadają na tego typu nowotwory, ponieważ ich skóra zwiera więcej pigmentu, przez co jest uodporniona na niebezpieczne promieniowanie słoneczne.  Świadomość społeczeństwa na temat szkodliwego działania promieni UVA i UVB jest duża jednak mimo wszystko i tak bardzo wiele osób całkowicie ignoruje przestrogi, których w mediach pełno. Solaria nadal cieszą się popularnością, a  na plaży można zaobserwować, że niektórzy zamiast kremu permanentnie wybierają zwykłą oliwkę lub przyspieszacze opalania.

Jak go uniknąć?

Recepta na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia raka skóry jest bardzo prosta – unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce w szczególności w godzinach południowych (11-15), kiedy jest ono najsilniejsze i jednocześnie najbardziej niebezpieczne. W momencie, kiedy planujemy opalanie lub wiemy, że będziemy przebywali na słońcu obowiązkowo trzeba pamiętać o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Jego wysokość powinna być jak najwyższa, ale generalnie zależy od indywidualnych cech karnacji i fototypu skóry. Im jaśniejsza karnacja, tym wyższy powinien być filtr, nawet w granicach 50-60. Najwyższe filtry powinny również stosować osoby, które mają skłonność do różnego rodzaju znamion występujących na ciele, ponieważ zwiększają one znacznie prawdopodobieństwo wystąpienia w tym miejscu raka. Najlepiej takich punktów w ogólnie nie eksponować na słońcu i w miarę możliwości je osłaniać. W żaden sposób nie wolno ich również rozdrapywać, wyciskać, ani urażać.

W momencie, kiedy zaczynamy się opalać i skóra zaczyna się zaczerwieniać – cieszymy się z tego efektu, który nazywamy opalenizną, natomiast jest to nic innego, jak oparzenie słoneczne, które może mieć różne poziomy. Kiedy doprowadzamy skórę do takiego stanu, że pod wpływem nadmiernego eksponowania jej na słońcu zaczyna się łuszczyć i schodzić płatami jest to zły znak. Częste poparzenia słoneczne również przyczyniają się do powstania zmian zwyrodnieniowych, które mogą pojawić dopiero po kilku, czy kilkunastu latach.  Stąd też tak ważna jest profilaktyka w przypadku raka skóry i rozsądnego korzystania ze słońca.

Leave a Reply

Translate »