Wystrysk wsteczny – przyczyny i leczenie

Wystrysk wsteczny - przyczyny i leczenie

Wystrysk wsteczny – przyczyny i leczenie

Wsteczny wytrysk jest jednym z problemów związanych z niepłodnością u mężczyzn. Czym jest? Jakie są jego przyczyny? Jak się go leczy?

Co to jest wytrysk wsteczny?

Wytrysk wsteczny to patologiczny stan, podczas którego nasienie nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych podczas ejakulacji. Dochodzi do tego, ponieważ zwieracz znajdujący się u podstawy pęcherza nie ulega skurczowi i pozostaje otwarty w trakcie wytrysku. Sperma trafia do pęcherza moczowego. W rezultacie ma to bezpośredni wpływ na płodność mężczyzny, ponieważ nasienie nie zostaje dostarczone do dróg rodnych kobiet i uniemożliwia zapłodnienie. Całkowity wytrysk wsteczny jest inaczej nazywany suchym wytryskiem, ze względu na niewystępowanie wydalania nasienia. Na szczęście jest to rzadkie schorzenie. Wyjaśnia niecałe 2% problemów z płodnością u mężczyzn.

Jakie są przyczyny wytrysku wstecznego?

Wytrysk wsteczny jest problemem o podłożu fizycznym. Do najczęstszych przyczyn występowania tego schorzenia zalicza się uszkodzenie mięśni lub nerwów pęcherza. Może być to powikłaniem po operacjach: prostaty, pęcherza, dysków czy kręgów w dolnej części kręgosłupa, a także być spowodowane przez niektóre choroby np. przez cukrzycę czy stwardnienie rozsiane. Wytrysk wsteczny może być skutkiem zażywania niektórych leków np. alfa-blokerów (stosowane przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego), leków psychotropowych, leków stosowanych przy nadciśnieniu tętniczym. To schorzenie może być również spowodowane przez radioterapię w okolicach miednicy.

Jakie są objawy wytrysku wstecznego?

Wytrysk wsteczny nie wpływa na zdolność mężczyzny do osiąganiu erekcji czy orgazmu ani czerpania satysfakcji seksualnej podczas stosunku przez żadnego z partnerów. Głównym objawem zaburzenia jest brak albo niewielka ilość ejakulatu podczas wytrysku. Wówczas najłatwiej zauważyć występowanie schorzenia, ponieważ ilość spermy jest zmniejszona. Drugim objawem schorzenia jest mętny mocz obserwowany po stosunku. Wytrysk wsteczny jest również jednym z problemów w bezpłodności u mężczyzn, dlatego może skutkować niemożnością poczęcia dziecka.

Jak leczyć wytrysk wsteczny?

W celu postawienia diagnozy warto udać się do urologa, czyli specjalisty od męskich zaburzeń płodności i chorób dróg moczowo-płciowych. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie zleci lub wykona odpowiednie badanie m.in. spermy oraz na obecność nasienia w moczu po wytrysku.

Leczenie wytrysku wstecznego jest zależne od przyczyny jego występowania. Jeśli jest spowodowane przyjmowaniem leków, zaburzenie powinno ustąpić, gdy zaprzestanie się ich spożywanie. Jednak warto pamiętać, że odstawienia leków nie można wcielić w życie bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to wpłynąć na pojawienie się innych dolegliwości.

W leczeniu wytrysku wstecznego często stosuje się farmakoterapię. Wówczas pacjentowi przepisuje się głównie leki poprawiające kurczliwość zwieracza u podstawy pęcherza oraz nasieniowodów.

Jeśli zaburzenie jest wynikiem uszkodzenia nerwów czy mięśni pęcherza, włączenie farmakoterapii może być nieskuteczne. Czasami stosuje się leczenie elektrostymulacją albo wykonuje się zabieg chirurgiczny.

Trzeba zaznaczyć, że u osób, u których wytrysk wsteczny jest wynikiem operacji prostaty leczenie, nie przyniesie skutku.

Jeśli problemy z poczęciem dziecka nie ustępują, warto udać się do specjalisty ds. płodności. Wówczas należy rozważyć dostępne dla pacjenta opcje dotyczące zapłodnienia. Często zaleca się pobranie nasienia mężczyzny dotkniętego wytryskiem wstecznym oraz wykonanie sztucznego zapłodnienia czy zapłodnienia metodą in vitro.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

 

Leave a Reply

Translate »