Teratozoospermia – przyczyna męskiej niepłodności

Teratozoospermia - przyczyna męskiej niepłodności

Teratozoospermia – przyczyna męskiej niepłodności

Przyczyn męskiej niepłodności jest wiele. Jedna z nich to teratozoospermia. Jakie są powody występowania tego zaburzenia? Jak się przejawia? Jak leczyć teratozoospermię? Czy istnieje szansa na ojcostwo?

Co to jest teratozoospermia?

Teratozoospermia to zaburzenie, w którym występują plemniki o nieprawidłowej budowie. Takie gamety nie spełniają swoich funkcji i nie mogą uczestniczyć w procesie zapłodnienia.

Do stwierdzenia teratozoospermii wykonuje się badanie morfologii plemników na podstawie rozmazu nasienia. Wówczas dokonuje się oceny poszczególnych elementów budowy gamet: ich główki (zarysu i kształtu), części pośredniej, czyli wstawce oraz witce (długości, grubości i zgięcia). Do wad budowy główki plemników zalicza się m.in. niewyraźny albo nieregularny kontur, zbyt mały rozmiar, nieprawidłowy rozmiar aksonu (czyli szczytowego elementu główki), powiększoną powierzchnię wakuol, inny niż owalny kształt. Nieprawidłowości w budowie wstawki występują, gdy jest ona zbyt gruba albo zbyt cienka, zbyt długa albo zbyt krótka, przyczepiona do główki w niewłaściwy sposób. Natomiast witka ma wadliwą budowę, gdy posiada nieregularne zgrubienia albo ostre załamania, jest za gruba czy za cienka, układa się w spirale.

Według najnowszych wytycznych WHO w przypadku gdy w ejakulacie liczba wadliwych plemników wynosi więcej niż 96%, należy zdiagnozować teratozoospermię.

Teratozoospermia – przyczyny

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje teratozoospermię. Najczęściej do przyczyn występowania tego zaburzenia zalicza się nieprawidłowy styl życia (palenie papierosów, nadużywania alkoholu czy substancji psychoaktywnych, nieodpowiednie odżywianie mogące powodować niedobór niezbędnych minerałów czy substancji odżywczych), występowanie przewlekłego stresu, zażywane leki, długotrwały kontakt z toksycznymi substancjami, a także przegrzanie organizmu (w szczególności jąder). Teratozoospermia może być również wynikiem urazów mechanicznych w okolicy narządów płciowych, przebytych chorób, stan zapalnych i chorób jąder, cukrzycy, znacznej nadwagi, zabiegów chirurgicznych (przykładowo wazektomii), chorób metabolicznych. Zaburzenie może też się pojawiać w przypadku predyspozycji genetycznych. Przyczyną powstania teratozoospermii może być również wiek, ponieważ wraz z upływem czasu w nasieniu wzrasta liczba nieprawidłowych plemników.

Teratozoospermia – leczenie

Pomimo rozwoju medycyny na terarozoospermię nie ma zarejestrowanego leku. Co ważne, skuteczne leczenie opiera się na zmianie stylu życia. Należy rozpocząć od modyfikacji diety, do której warto włączyć zbilansowane posiłki bogate w antyoksydanty oraz aminokwasy egzogenne. Można również rozważyć zażywanie suplementów diety m.in. selenu, cynku, L-karnityny.

Dobrze również zrezygnować z przyjmowania używek np. palenia papierosów czy picia alkoholu. Należy dbać o regularną aktywność fizyczną. Warto również zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad higieny snu – zadbać o odpowiednią ilość oraz jakość snu i odpoczynku.

Ponowny seminogram należy powtórzyć, gdy upłyną 3 miesiące od poprzedniego badania. Jeśli zalecenia będą przestrzegane, istnieje duża szansa na poprawę jakości nasienia.

Teratozoospermia – jaka jest szansa na ojcostwo?

Niestety szansa na naturalne zapłodnienie jest mało możliwa, jednak istnieje niewielkie prawdopodobieństwo. Warto zwrócić się po pomoc do specjalistów. W przypadku teratozoospermii często korzysta się z technik wspomaganego rozrodu.

Pierwszą z nich jest inseminacja. Ta metoda polega na wstrzyknięciu do macicy kobiety przebadanego nasienia, w którym znajdują się odpowiednio wyselekcjonowane plemniki o prawidłowej budowie. Ta technika jest efektywna u mężczyzn z umiarkowaną teratozoospermią.

Stosuje się również klasyczne in vitro, podczas którego do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi poza organizmem kobiety. Po upływie kilku dni od zapłodnienia do macicy zostaje wszczepiony gotowy zarodek.

Należy pamiętać, że są to dość kosztowne procedury. Dlatego warto sprawdzić, czy nie są one dofinansowane przez dany urząd miejski. Podczas planowania powiększania rodziny warto również rozważyć adopcję.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu cyclotest myWay do wyznaczania dni płodnych i owulacji w cyklu . Skuteczna pomoc w staraniach o dziecko.

Test owulacyjny ze śliny wielokrotnego użytku do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych.

Translate »