Jaka jest różnica pomiędzy zabiegiem inseminacji a in-vitro? Który lepiej wybrać?

Inseminacja czy in-vitro?

Inseminacja czy in-vitro?

Pary borykające się z problemem niepłodności stoją przed wyborem odpowiedniej metody wspomaganego rozrodu. Znaczenie przy podjęciu decyzji mają zarówno indywidualne predyspozycje partnerów do zapłodnienia takie jak np. jakość nasienia mężczyzny jak i dostępne finanse. Wnikliwy wywiad lekarski pozwoli na ustalenie odpowiedniego planu leczenia oraz najlepszej metody jaka umożliwi zapłodnienie.

Zabieg inseminacji

Zabieg inseminacji domacicznej jest zdecydowanie tańszym i prostszym sposobem na uzyskanie upragnionego potomstwa. Pary, które jeszcze nie zakwalifikowały się do zapłodnienia pozaustrojowego bardzo często decydują się na inseminację. Jest to ostatni możliwy wariant leczenia niepłodności przed zabiegiem in vitro.

W przypadku inseminacji zapłodnienia dokonuje się bezpośrednio wewnątrz narządów rodnych kobiety. Na początku podawane są środki hormonalne, które mają za zadanie zwiększyć szansę na ciążę poprzez wytworzenie dużej ilości komórek jajowych. Następnie wywołuje się owulację, by umożliwić sprawne przeprowadzenie inseminacji. Jest to najlepsza metoda w momencie, gdy jakość nasienia partnera nie spełnia kryteriów płodności. Słaba ruchliwość plemników lub zbyt mała lepkość spermy może być przyczyną problemów w przypadku połączenia męskiej i żeńskiej gamety. Wskazaniem są także zaburzenia ejakulacji i łagodna postać endometriozy.

Zabieg in-vitro

Zapłodnienie metodą in vitro to zdecydowanie bardziej złożona procedura wymagająca szerokiej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Zmusza również do dużego nakładu finansowego ze strony partnerów, kilka razy większego niż w przypadku inseminacji. Wskazaniem do wykonania zabiegu są znacznie poważniejsze komplikacje anatomiczne lub choroby takie jak np. zaawansowana endometrioza lub niedrożność jajników.

Skuteczność zabiegu inseminacji a in-vitro

Skuteczność obu zabiegów stanowczo wzrasta wraz z ilością przeprowadzonych prób zapłodnienia. Jednorazowa inseminacja kończy się ciążą jedynie w 15%, natomiast może dochodzić nawet do 40% w przypadku kiedy kilka razy wykonano inseminację. Metoda in vitro charakteryzuje się większą efektywnością na średnim poziomie 25-40%. Powodzenie uzależnione jest od czynników takich jak np. wiek kobiety lub jej tryb życia.

Przeczytaj także:

Monitor płodności ze śliny do wyznaczania dni płodnych i owulacji

Tradycyjny test owulacyjny na mocz czy tester owulacyjny ze śliny – który wybrać? Wady i zalety.

 

Translate »