Tradycyjny test owulacyjny na mocz czy tester owulacyjny ze śliny – który wybrać? Wady i zalety.

Testy owulacyjne jako metoda antykoncepcji

Testy owulacyjne

Test owulacyjny to proste w obsłudze narzędzie, które pozwala wyznaczyć najbardziej płodny okres w kobiecym cyklu. Na rynku dostępny jest szeroki wybór testów owulacyjnych, wśród których przeważają testy z moczu (płytkowe, paskowe lub strumieniowe). Coraz bardziej popularne są natomiast testy owulacyjne ze śliny. Na który test się zdecydować? Poznaj ich właściwości.

Test owulacyjny z próbki moczu

Działanie tego typu testu polega na ocenie poziomu hormonu LH, który wzrasta tuż przed okresem owulacji. Test owulacyjny z moczu pozwala go szybko wykryć, jeśli osiągnie odpowiedni poziom. Test owulacyjny z moczu wykonuje się tuż przed przewidzianą owulacją. Wśród tego typu testów wyróżnia się:

Testy paskowe   

Najbardziej popularny rodzaj testu owulacyjnego. Charakteryzuje się łatwością użytkowania i stosunkowo niską ceną. Jego działanie polega na pobraniu moczu do pojemnika a następnie umieszczenie w nim testu. Wynik dostępny jest zwykle po kilku minutach. Ten rodzaj testu nie zawiera nasadki ochronnej, co zwiększa prawdopodobieństwo błędu w wyniku.

Testy strumieniowe 

Test strumieniowy jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze od testu paskowego – nie wymaga oddawania moczu do pojemnika. Test strumieniowy posiada specjalną plastikową nakładkę, która obniża ryzyko błędu. Wykonuje się go umieszczając końcówkę absorbującą pod strumień moczu. Test ten jest jednak nieco droższy od testu paskowego.

Testy płytkowe 

Ten rodzaj testu owulacyjnego wykonywany jest najczęściej w gabinetach lekarskich. Jego działanie polega na pobraniu moczu do specjalnego zakraplacza, a następnie jego aplikacji na teście.

Test owulacyjny ze śliny

Nowością na rynku testów owulacyjnych są testy, które określają moment owulacji na podstawie próbki śliny. Jednym z tego typu testów jest tester owulacyjny Afrodyta. Tester ten posiada specjalny mikroskop, który pozwala określić dni płodne lub niepłodne ze skutecznością 98%. Jego niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – tester Afrodyta wyglądem przypomina szminkę, może być więc stosowany niemal w każdej sytuacji. Jest też znacznie bardziej higieniczny niż testy opierające się na próbce moczu. Jego cena jest natomiast nieco wyższa niż cena  tradycyjnych testów, co wynika z faktu, że jest on testem wielokrotnego użytku (jego ważność to ok 2 lata).

Przeczytaj także:

Przeżywalność plemników poza organizmem ludzkim

Ból podczas stosunku: przyczyny i rozwiązania

Leave a Reply

Translate »