Inseminacja jako metoda leczenia niepłodności. Na czym polega? Czy jest skuteczna? Czy należy jej się obawiać?

 

Inseminacja-leczenie niepłodności

Inseminacja-leczenie niepłodności

Starasz się o dziecko od dłuższego czasu, ale wymarzone dwie kreski na teście ciążowym nadal się nie pojawiają? Lekarz proponuje inseminację, ale nie jesteś przekonana. Dowiedz się, jak wygląda leczenie i czy przynosi oczekiwane skutki.

Inseminacja, jako jedna z metod leczenia niepłodności

Niepłodność zaliczamy do chorób cywilizacyjnych, ponieważ obecnie coraz więcej par boryka się z tym problemem. Ma to ścisły związek z trybem życia, jaki prowadzimy – licznymi stresami, używkami, brakiem czasu na relaks, chorobami, zanieczyszczeniem środowiska itd. Często również nie można ustalić, jaka jest dokładna przyczyna problemów z zajściem w ciążę. Jeśli para stara się o dziecko od dłuższego czasu bez efektów,  ginekolog prędzej, czy później najprawdopodobniej zaproponuje inseminację.

Inseminacja domaciczna jest jedną z prostszych i stosunkowo tanich metod leczenia niepłodności. Jest również znacznie mniej inwazyjna, w porównaniu do innych. W Polsce istnieje kilkadziesiąt klinik, w których można przeprowadzić tego rodzaju zabieg. Jest on bezpieczny, bezbolesny i generalnie przypomina zwykłe badanie ginekologiczne. Najczęściej polega na wprowadzeniu, odpowiednio przygotowanego nasienia, za pomocą cewnika bezpośrednio w głąb macicy. Dzięki temu plemniki omijają jedną z barier, jaką może być niekorzystny śluz. Ponadto w laboratorium nasienie przechodzi odpowiednią selekcję i wybierane są wtedy najsilniejsze plemniki, co zwiększa szansę na zapłodnienie. Nim jednak dojdzie do zabiegu, kobieta przyjmuje hormony oraz wywołuje się u niej owulację. Po zabiegu pacjentka powinna się oszczędzać i unikać sytuacji stresowych, a także szczególnego wysiłku fizycznego. Warto się wtedy dużo relaksować, a także zrezygnować z używek.

Wskazania do inseminacji

Aby zabieg inseminacji miał w ogóle sens, muszą zostać spełnione pewne warunki. Przykładowo, kobieta nie może cierpieć na niedrożność jajowodów albo mięśniaki macicy. Szczególne wskazania do inseminacji to:

– endometrioza,

-zespół policystycznych jajników,

-przeciwciała, które niszczą plemniki w kobiecym śluzie,

– zaburzona owulacja

-kiepska jakość męskiego nasienia

Skuteczność inseminacji

Skuteczność uzależniona jest od różnych czynników, między innymi: wieku pacjentki, jakości nasienia itd. Procentowe wyniki pokazują, że maksymalna skuteczność wynosi około 20%. Jeśli pierwsza próba się nie powiedzie, można wykonać kolejne (do 5-6 maks.) W momencie, gdy powielane próby również nie przyniosą spodziewanego efektu, kolejnym krokiem w leczeniu jest pozaustrojowe zapłodnienie – in vitro. Koszt inseminacji waha się w przedziale od 800 do 1500 zł.

Leave a Reply

Translate »