pregnant-214522_640Fakty i mity o in-vitro

Problemy z poczęciem dziecka dotyczą statystycznie coraz więcej par, dlatego wiedza na temat niepłodności jest poszukiwana u różnych źródeł. Niestety wiele z nich jest mało wiarygodnych i może wprowadzić w poważny błąd.

Nierozłącznie z problematyką niepłodności związany jest kontrowersyjny temat in vitro. Politycy, media i różne grupy społecznościowe intensywnie nakręcają dyskusję związaną z tym co jest prawdą, a co kłamstwem w tej kwestii. Metoda sztucznego zapłodnienia in vitro zawsze będzie wywoływała falę emocji pozytywnych oraz negatywnych i to się pewnie nigdy nie zmieni. Warto jednak być świadomym pewnych faktów i mitów dotyczących tej tematyki, tak by móc zbudować własne zdanie na ich podstawie i nie dać się manipulować przez otoczenie. Oto niektóre z nich:

MIT

In Vitro jest w 100% skuteczne, niezależnie od wieku

Niestety żadna metoda, która ma pomóc w niepłodności nie jest w 100% skuteczna. Kobieta poddająca się zabiegowi zapłodnienia pozaustrojowego musi być przygotowana na to, że może będzie musiała poddać się in vitro nawet kilka razy. Wszystko zależy od przyczyny niepłodności, a także od tego, w jakim wieku jest kobieta. Im bliżej 40 czy 50 roku życia, tym komórka jajowa będzie gorszej jakości, przez co szanse na sukces maleją.

 FAKT

Wiek ma wpływ na płodność

Jest to jeden z ważniejszych współczynników determinujących płodność kobiety, a także i mężczyzny. Między 20 a 30 rokiem życia przypada szczyt okresu płodnego i później statystycznie spada. Panie, które zaszyły w ciążę mające powyżej 40 roku życia często były poddawane zabiegowi in vitro, w którym zapłodniona komórka dostarczana była przez inną dawczynię. Wiek ma także wpływ na płodność w przypadku mężczyzn. Co prawda panowie mają przez znacznie dłuższy okres życia zdolność do poczęcia potomka, ale jakość ich nasienia zaczyna spadać już po 35 roku. Oznacza to mniejszą  ilość produkowanych plemników, które nie są już tak ruchliwe jak wcześniej, spadek poziomu testosteronu oraz różne wady nasienia.

MIT

Używki i styl życia nie wpływają na płodność

Jest to absolutnie nieprawda. Kiedy staramy się o dziecko, zarówno kobieta, jak i mężczyzna, powinni poprawić swój dotychczasowy styl życia. Odkładamy papierosy i alkohol, który negatywnie wpływa na jakość nasienia i płodność. Ponadto lekka aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia suplementacja witamin sprzyjają poczęciu. Trzeba również zadbać o wagę, ponieważ otyłość oraz niedowaga utrudniają zajście w ciążę.

FAKT

Intensywne uprawianie sportu może powodować problemy z zajściem w ciążę

O ile łagodne formy sportu sprzyjają płodności, to uprawianie go wyczynowo i wytrzymałościowo nie jest polecane kobietom, które starają się o dziecko. Intensywna aktywność fizyczna może powodować zaburzenia miesiączkowania, a wraz z tym przesunięcia w owulacji.

MIT

In vitro powoduje obciążenia genetyczne u narodzonych dzieci

Nie ma żadnych badań, które by potwierdzały tę teorię. W Polsce i na świecie rodzą się setki zdrowych dzieci poczętych tą metodą. Odsetek zaburzeń genetycznych jakie wystąpiły u takich dzieci jest podobny, jak w przypadku dzieci poczętych naturalnie. Jedyne co zostało potwierdzone to to, że sama niepłodność może powodować zwiększone ryzyko powstania wady wrodzonej u dziecka, ale nie in vitro samo w sobie.

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Fakty i mity o in-vitro, Naturalna Płodność
, Fakty i mity o in-vitro, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Fakty i mity o in-vitro, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: