pregnant-518793_640 Endometrioza jako przyczyna problemów z zajściem w ciążę.

Endometriozę można przechodzić bezobjawowo, ale i również w sposób utrudniający kobiecie normalne funkcjonowanie. Ból bywa czasem bardzo silny, wręcz nie do wytrzymania – tak go określają panie, które doświadczyły tej choroby w wysokim stadium zaawansowania. Endometrioza bywa także przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Na czym właściwie polega ta choroba?

Nazywa się ją wędrującą śluzówką macicy, gruczolitością, a czasem nawet podwójną miesiączką. Skąd takie określenie? Endometrium to inaczej komórki śluzowe macicy i ich prawidłowym miejscem funkcjonowania jest oczywiście tylko macica. Przy endometriozie komórki macicy przemieszczają się po organizmie i wszczepiają w inne narządy, np. jamę brzuszną, odbyt, pęcherz, jelita, jajniki itd.

W trakcie cyklu miesiączkowego jama macicy przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, przez co jej ściany stają się grubsze i śluzówka wyściela całą macicę. W momencie gdy nie dochodzi do zapłodnienia, pod wpływem hormonów jama macicy złuszcza się i zostaje wydalona w postaci krwi menstruacyjnej. Gdy endometrium zostało wszczepione w inne narządy reaguje dokładnie tak samo, jak gdyby znajdowało się w macicy i pod wpływem hormonów zaczyna krwawić, tworząc stany zapalne.

Efekty tej nieprawidłowości mogą być różne, m.in. powstanie bolesnych guzów, zrostów, blizn, torbieli, wewnętrznych krwawień. W związku z tym, że zmiany hormonalne w kobiecym organizmie są cykliczne i następują co miesiąc, analogicznie będzie zachowywało się endometrium znajdujące się poza macicą, dlatego problem może się pogłębiać z każdą miesiączką.

Krew nie ma swojego naturalnego ujścia, dlatego powstają skrzepy, które mogą się powiększać przy kolejnych menstruacjach, co powoduje zazwyczaj silne bóle. Znaczący problem pojawia się, gdy endometrium wszczepi się w jajowody, ponieważ może je uszkodzić i w efekcie spowodować trudności z zajściem w ciążę. Dlatego też bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia. Zrosty, które wywołuje wszczepione endometrium utrudniają zapłodnienie. Zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia torbieli jajników, będących przyczyną niepłodności.

Endometrioza może mieć różne objawy, o różnym stopniu nasilenia. Większość z nich przypomina typowe ginekologiczne zaburzenia, dlatego jej rozpoznanie nie jest takie oczywiste: nieregularność cykli, silne bóle menstruacyjne, plamienia w trakcie cyklu, ból podczas stosunku, krew w moczu lub w kale itd.

Endometriozę można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Podaje się często leki hormonalne i antykoncepcyjne. Próbuje się wtedy zahamować występowanie miesiączki lub wprowadzić organizm w stan przypominający menopauzę. Można również laparoskopowo usuwać ogniwa endometrium znajdujące się poza jamą macicy, ale nie gwarantuje to, że nie pojawią się na nowo.

Endometrioza jest bardzo trudna do wyleczenia, gdyż w zasadzie oddziałuje się głównie na jej objawy, a nie na przyczyny, ponieważ te – rzadko kiedy można precyzyjnie zdiagnozować. Mimo to, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, jeśli zaobserwujemy u siebie objawy wskazujące na endometriozę, ponieważ im mniej ogniska endometrium są rozwinięte, tym większe prawdopodobieństwo na skuteczną terapię. Endometrioza jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę, dlatego nie można jej lekceważyć.

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Endometrioza jako przyczyna problemów z zajściem w ciążę., Naturalna Płodność
, Endometrioza jako przyczyna problemów z zajściem w ciążę., Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
, Endometrioza jako przyczyna problemów z zajściem w ciążę., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »