Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?

Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?

Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?

Dawniej przyczyn poronień  upatrywano się  głównie w kobiecie i jej stanie zdrowia. Obecnie wiadomo, że źródło przedwczesnego porodu może również tkwić po stronie ojca dziecka , a dokładniej w jakości jego spermy. Najnowsze badania wskazują, że słaba jakość męskiego nasienia może stać się przyczyną poronień.

Jak sprawdzić jakość nasienia?

Jeśli doszło do przynajmniej 2 poronień zaleca się, by ojciec dziecka poddał się badaniu nasienia (tzw. badaniu seminogramicznemu). Pozwoli ono sprawdzić obecność ewentualnej wady plemników, która może stanowić przyczynę przedwczesnych porodów. Badanie seminogramiczne pozwala  ocenić parametry nasienia, specyfikę wydzieliny prostaty, pęcherzyków nasiennych oraz istnienie zmian zapalnych w obrębie narządów rozrodczych. Badanie to wykonuje się, pobierając wcześniej próbkę spermy od mężczyzny, a następnie dokonuje się  analizy plemników (ich ruchliwości, budowy, jakości) wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Próbkę ejakulatu pobiera się po około 3-5 dniowym czasie abstynencji seksualnej, co pozwala przebadać spermę w swojej maksymalnej jakości. W przypadku wykrycia nieprawidłowości test powinien być powtórzony kilkukrotnie, aby wykluczyć obecność czynników, które tymczasowo mogą wpływać na jakoś spermy tj.: stres, dieta, alkohol.

Co może wykryć badanie?

Badanie seminogramiczne pozwala ocenić, czy jakość plemników w nasieniu może mieć wpływ na pojawiające się poronienia. Wykryta może być azoospermia, czyli schorzenie polegające na całkowitym braku plemników (spowodowane niedrożnością nasieniowodów, uszkodzeniem jąder, kłopotami hormonalnymi), oligozoospermia – zbyt mała liczba plemników lub polizoospermia –czyli zbyt duża liczba plemników w nasieniu (spowodowana aberracjami chromosomowymi lub zmniejszoną ilością DNA w spermie).

Istotnym elementem nasienia jest również jego objętość. W przypadku, gdy spermy jest zbyt mało rozpoznaje się schorzenie takie jak aspermia/hiposermia lub, gdy jest jej zbyt dużo – hiperspermia. Schorzenia te występują wraz ze stanami zapalnymi prostaty lub pęcherzyków nasiennych.

Jedne z najnowszych badań wskazują, że znaczenie mogą mieć również anomalia w obrębie struktury plemników. Jedną z tych struktur jest centriola – organellum komórkowe, w kształcie przypominające rurę, niezbędne do podziału cytoplazmy. Badania wskazują, że w czasie zapłodnienia ojciec przekazuje dziecko dwie, a nie (jak wcześniej sądzono) jedną centriolę. Anomalie  funkcjach i budowie obu centrioli  mogą stanowić przyczynę niepłodności, wczesnych poronień lub defektów w rozwoju dziecka. Okazuje się, że  zygota potrzebuje dwóch centrioli by przeżyć. Jej brak lub anomalia w strukturze mogą więc stanowić przyczynę poronień.

Badanie nasienia pozwala również wykryć stany zapalne narządów płciowych, które mogą decydować o pojawiających się poronieniach. Badanie seminogramiczne zazwyczaj wskazuje na  obecność leukocytów oraz przeciwciał przeciwplemnikowych. Wykrycie tych substancji w spermie mężczyzny wskazuje, że być może konieczne jest konsultacja z andrologiem i  wykonanie specjalistycznych badań hormonalnych.

 

TAGI: plemnik, ciąża, jak zajść w ciążę, poronienie, poronić

0 komentarzy

Leave a Reply

, Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?, Naturalna Płodność
, Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Czy niska jakość nasienia męskiego może być przyczyną poronień?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »