Czy przy nawracającej grzybicy pochwy należy zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej?

Nawracająca grzybica pochwy

Nawracająca grzybica pochwy

Infekcja intymna to schorzenie dróg rodnych kobiety, które nierzadko przysparza pacjentce ogromnego dyskomfortu. Ból podczas stosunku, świąd i upławy utrudniają nie tylko zbliżenia z partnerem ale też sprawiają ogromny dyskomfort podczas dłuższych spacerów i innych codziennych czynności. Za większość infekcji odpowiadają bakterie oraz grzyby kolonizujące wnętrze pochwy jak i jej okolice.

Zaburzona równowaga w mikroflorze miejsc intymnych pozwala na przerost patogennych drobnoustrojów. Sposób leczenia zależny jest od nasilenia infekcji. Przy łagodnych dolegliwościach zalecana jest kuracja odpowiednio celowanymi probiotykami, natomiast przy bolesnych i dokuczliwych objawach należy włączyć odpowiednie leczenie w postaci antybiotyku lub leku przeciwgrzybiczego. Istnieją czynniki przyczyniające się zarówno do powstania tego nieprzyjemnego schorzenia jak i do jego częstych nawrotów. Jednym z nich jest antykoncepcja hormonalna.

Grzybica pochwy- objawy

Kandydoza pochwy to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Powodem jej powstania jest ubogi w dobre bakterie mikrobiom pochwy. Niedostateczna ilość skolonizowanych w drogach rodnych pałeczek kwasu mlekowego, często skutkuje przerostem grzybów (przeważnie z gatunku Candida albicans). Dzieje się tak najczęściej na skutek przebytej antybiotykoterapii, która wcześniej wyjałowiła mikroflorę pochwy, a także porzez kontakt seksualny, przewlekły stres i zaburzenia hormonalne. Grzybica może pojawić się również po skorzystaniu z miejsc publicznych takich jak np. sauna lub basen, szczególnie przy obniżonej odporności organizmu. Do najczęstszych objawów kandydozy pochwy należą białe serowate upławy o słodkawym zapachu, zaczerwienienie i obrzęk warg sromowych a także uporczywy świąd oraz pieczenie miejsc intymnych. Charakterystyczny jest także ból podczas stosunku jak i zaraz po nim.

Antykoncepcja hormonalna a grzybica pochwy

Kandydoza pochwy może, lecz nie musi rozwijac się pod wpływem antykoncepcji hormonalnej. Przyjmowanie tych środków przez dłuższy czas, przyczynia się do zmniejszenia liczby pałeczek kwasu mlekowego w drogach rodnych kobiety. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Bakterie z rodzaju Lactobacillus odpowiedzialne są za utrzymanie optymalnego, kwaśnego pH pochwy. W momencie, gdy jest ich niedostateczna ilość pH zostaje zaburzone i staje się bardziej zasadowe. To idealny moment na rozrost patogennych drobnoustrojów powodujących uporczywe dolegliwości.

Grzybica pochwy – jak zapobiegać

W celu zmniejszenia ryzyka nawrotów infekcji zarówno grzybiczych jak i bakteryjnych zaleca się przyjmowanie dobrej jakości probiotyków ginekologicznych. Ich regularne stosowanie pozwala naturalnie zrównoważyć środowisko pochwy a także wzbogacić je w szczepy dobrych bakterii. Unikajmy również w swojej diecie cukrów prostych- to idealna pożywka dla grzybów. W przypadku gdy musimy sięgnąć po leki pamiętajmy aby leczyć się razem z partnerem- ograniczy to ryzyko ponownego zarażenia się od siebie w przyszłości. Problemy nawracających infekcji należy konsultować z ginekologiem, który być może dobierze inny lecz tak samo skuteczny rodzaj antykoncepcji.

Przeczytaj także:

Antykoncepcja mechaniczna Diafragma Caya – skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Monitor cyklu cyclotest mySense z certyfikowaną aplikacją antykoncepcyjną na smartfon

Leave a Reply

Translate »