Zagnieżdżenie zarodka – jakie są objawy implantacji?

Zagnieżdżenie zarodka - jakie są objawy implantacji?

Zagnieżdżenie zarodka – jakie są objawy implantacji?

Zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej to proces, który zachodzi, gdy zarodek przyczepia się do endometrium, czyli błony śluzowej macicy). Implantacja oznacza początek rozwoju zarodkowego, podczas którego można zaobserwować pierwsze symptomy ciąży. Jakie są objawy zagnieżdżenia się zarodka?

Jak wygląda implantacja czyli zagnieżdżenie zarodka?

Po połączeniu plemnika i komórki jajowej, gamety zaczynają się dość szybko namnażać i przemieszczać przez jeden z jajowodów w kierunku macicy. Ta grupa szybko rosnących komórek nazywana jest blastocystą. Gdy znajdzie się w macicy, musi przyczepić się do ściany macicy. Ten etap – znany jako implantacja – powoduje wzrost poziomu wszystkich hormonów ciążowych (estrogenu, progesteronu i hCG lub ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej).

Jeśli implantacja nie nastąpi, błona śluzowa macicy zaczyna łuszczyć się i następuje menstruacja. Ale jeśli dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia się blastocysty w macicy, hormony powodują rozwój łożyska i zarodka, a endometrium macicy pozostaje na miejscu i wspiera zachodzące procesy.

Implantacja odbywa się w dowolnym miejscu od 6 do 12 dni po owulacji. Najczęściej występuje od 8 do 9 dni po zapłodnieniu. Tak więc dokładna data implantacji może zależeć od tego, kiedy nastąpiła owulacja i czy poczęcie nastąpiło wcześnie lub późno w oknie owulacji. Zawsze warto monitorować swoje ciało w poszukiwaniu niecodziennych lub niepokojących symptomów.

Trzeba pamiętać, że zapłodnienie jest skomplikowanym procesem, który jest zależny od wielu czynników m.in. stanu zdrowia pary (m.in. chorób, a także jakości gamet), stylu życia, czynników genetycznych.

Objawy implantacji

Zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej nie zawsze wywołuje określone objawy, dzięki którym możemy potwierdzić, że zarodek zagnieździł się w macicy. Są jednak kobiety, które w trakcie implantacji doświadczają pewnych symptomów. Niektóre z najczęstszych to:

  • krwawienie implantacyjne (lekkie, o niskiej intensywności, pozbawione skrzepów, krótkotrwałe plamienie),
  • ból podbrzusza,
  • obrzęk i tkliwość piersi,
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu,
  • zaburzenia układu trawiennego (biegunka lub zaparcia, a także nudności lub wymioty,
  • delikatne skurcze macicy,
  • wahania nastrojów,
  • wyczulenie na niektóre zapachy,
  • zwiększenie ilości wydzielanego śluzu szyjkowego.

Objawy te są konsekwencją charakterystycznych dla ciąży zmian hormonalnych, szczególnie silnych w pierwszych tygodniach po implantacji. Można więc powiedzieć, że poza krwawieniem implantacyjnym i skurczami pochwy nie są one objawami zagnieżdżenia per se, ale wczesnego rozwoju embrionalnego (poimplantacyjnego).

Co się dzieje po implantacji?

Jak wspomniano wyżej, po implantacji organizm zaczyna wytwarzać hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa, znana również jako hormon ciąży). Testy ciążowe (zarówno domowe badania moczu, jak i laboratoryjne badania krwi) pozwalają wykryć obecność hCG w celu potwierdzenia ciąży.

Jeśli uzyska się pozytywny wynik testu ciążowego, to wiadomo, że nastąpiła implantacja. Z tego powodu nie zaleca się zbyt pośpiesznie wykonywać testu. Jeśli wykona się test ciążowy przed implantacją, wynik będzie negatywny, nawet jeśli faktycznie doszło do poczęcia. Warto odczekać około dwóch tygodni od spodziewanego zapłodnienia.

Co więcej, trzeba pamiętać, że domowe testy ciążowe pozwalają wykryć obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, jednak nie pozwalają na określenie jej stężenia. W tym celu należy systematycznie wykonywać badania u ginekologa.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »