Najczęstrze pytania kobiet, gdy są w ciąży

, Najczęstrze pytania kobiet, gdy są w ciąży, Naturalna PłodnośćOd dawna marzyłaś, by zostać mamą i w końcu udało się. Dwie kreski na teście ciążowym, lekarz potwierdza ten stan, a ty nie możesz opanować łez wzruszenia. Odczuwasz nieopisaną euforię i rozpiera cię szczęście. Kiedy jednak emocje opadną po pierwszych chwilach wielkiej uciechy, pojawia się etap refleksji i zadawania wielu pytań.

Zaczynamy nowy rozdział w swoim życiu i będziemy się spotykały z sytuacjami i problemami, których wcześniej nie doświadczyłyśmy. Wiele mam zamiast dalej przeżywać przyjemną ciążową euforię, nagle odczuwa duże stresy związane z niepewnością, czy sobie poradzą w tej nowej sytuacji, a także niewiedzą w kwestii tematyki ciążowej. Aby jak najbardziej zminimalizować obawy, które prędzej, czy później i tak nas dopadną, co jest zupełnie normalne, najlepiej od razu rozwiać konkretne wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Oto lista najczęstszych pytań, które przyszłe mamy zadają sobie planując dziecko bądź będąc już w ciąży.

Czy można uprawiać sport w ciąży?

Jak najbardziej. Sport to samo zdrowie i aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały  organizm. Będąc w ciąży, przybywa nam kilogramów, które jak pokazują statystki, dużo łatwiej zrzucić mamom, które były w ciąży aktywne. Ponadto ruch na świeżym powietrzu poprawia humor, relaksuje i dotlenia ciało, przez co czujemy się znacznie lepiej. Stąd też, jeśli lekarz nie znalazł żadnych przeciwskazań – ruszaj się jak najwięcej. Przyszłe mamy powinny jednak zrezygnować ze zbyt intensywnego uprawiania sportu, a także takich form, które zaliczamy do upadkowych – jazda konna, wspinaczka górska, jazda na rowerze, biegi długodystansowe – w szczególności pod koniec ciąży

Dlaczego test ciążowy należy wykonywać z samego rana?

Wiele kobiet się zastanawia, dlaczego zaleca się wykonywanie testu ciążowego rano. Ma to związek ze stężeniem hormonu beta-hCG, który rośnie w ciąży i największe stężenie ma właśnie o poranku. Jeśli podejrzewamy zajście w ciążę, to w pierwszych tygodniach najlepiej wykonać test z rana, ponieważ wynik będzie wtedy najbardziej wiarygodny.  Na samym początku może się tak wydarzyć, że nawet jeśli doszło do zapłodnienia, to test tego nie wykaże, jeżeli wykona się go wieczorem. W późniejszym etapie ciąży nie ma to już znaczenia.

Podczas kichania, kaszlu i nagłych ruchów zdarza mi się popuścić mocz. Wcześniej nie miałam takiego problemu. Dlaczego tak się dzieje i czy jest to normalne?

Najprawdopodobniej jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Warto jednak zgłosić się do lekarza, aby wykluczył ewentualną infekcję układu moczowego. Jeśli z naszym pęcherzem jest wszystko w porządku, to widocznie mamy ten sam problem, co wiele kobiet w ciąży. Nietrzymanie moczu w tym okresie związane jest z tym, że rosnące dziecko zaczyna napierać na pęcherz. Ponadto mięśnie dna miednicy tzw. mięśnie Kegla stają się luźniejsze, co wpływa na słabsze kontrolowanie. Warto ćwiczyć te grupy mięśniowe jeszcze przed ciążą, aby wzmocnić je na tyle, by zminimalizować prawdopodobieństwo  pojawienia się takiego problemu.

Czy silny stres w ciąży może być niebezpieczny dla dziecka?

Permanentny, silny stres zawsze jest czynnikiem bardzo negatywnym i źródłem wielu chorób cywilizacyjnych. Kobiety w ciąży powinny się go szczególnie wystrzegać, ponieważ jest niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. W trakcie wszelkich sytuacji napięcia i dyskomfortu psychicznego dochodzi do skurczów naczyń krwionośnych, co ogranicza dopływ tlenu do płodu. Dzieci kobiet, które doznawały silnego stresu przez dłuższy czas, mogą rodzić się mniejsze, a w skrajnych sytuacjach zdarza się, że dochodzi do poronień. Ponadto dziecko wyczuwa lęk i niepokój matki, przez co samo staje się bardziej nerwowe i gwałtownie porusza  w brzuchu.

Czy w zaawansowanej ciąży można prowadzić samochód i czy należy zapinać pasy?

Nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby kobiecie prowadzić samochód, będąc w ciąży. Przyszła mama powinna jednak zachować zdrowy rozsądek i w momencie, kiedy zbliża się termin porodu, bądź jeśli odczuwa bóle brzucha – nie wsiadać za kierownicę. W  takich sytuacjach może stwarzać zagrożenie dla siebie, dziecka i innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli chodzi o zapinanie pasów, to mitem jest, że kobiety w ciąży nie powinny ich zapinać! Dla bezpieczeństwa należy zawsze o nich pamiętać, a jeżeli przeszkadzają lub zbytnio uciskają brzuch – wtedy wystarczy podłożyć gąbkę lub coś, co zneutralizuje ucisk.

Czy w ciąży można wyrwać bolący ząb?

Nawet trzeba. Każda nieleczona infekcja niesie ze sobą zagrożenie dla dziecka. Tym bardziej, że ból zęba, jaki jej towarzyszy, będzie z pewnością bardzo utrudniał normalne funkcjonowanie, a zażywanie środków przeciwbólowych w ciąży jest pod ścisłą kontrolą. Faktem jest jednak, że leczenie zębów w trakcie ciąży, a w szczególności podczas pierwszego trymestru, nie jest najlepszym pomysłem. Może wywołać silne krwawienie lub skurcze. Ponadto kobieta będzie musiała otrzymać znieczulenie, które nigdy nie jest obojętne dla zdrowia dziecka. Jednak, jeśli nastąpi taka sytuacja trzeba bezzwłocznie wybrać się do dentysty, ponieważ nieleczony stan zapalny jest bardziej niebezpieczny niż wyrywanie zęba.

Czy można spać w ciąży na brzuchu?

Wiele kobiet obawia się, że śpiąc na brzuchu, będąc w ciąży spowoduje ucisk lub niedotlenienie dziecka i tym samym zrobi mu krzywdę. Wręcz przeciwnie. Spanie na brzuchu zaleca się przyszłym mamom, ponieważ odciąża kręgosłup i nie dopuszcza do tzw. zespołu żyły próżnej dolnej oraz obniża ryzyko infekcji dróg moczowych. Pozycja na boku i na brzuchu w trakcie snu jest bardzo wskazana nawet w zaawansowanej ciąży.

Czy w trakcie ciąży można chodzić na basen?

Uczęszczanie na basen, będąc w ciąży ma swoje plusy i minusy. Zdecydowaną zaletą jest to, że bardzo relaksuje, odciąża kręgosłup i jest przyjemną formą ruchu dla przyszłych mam. Na niektórych basenach zorganizowane są nawet specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży – aqua aerobik.  Z drugiej strony jednak chodzenie na basen zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnej. Decyzja należy do przyszłej mamy i jej upodobań. Jeśli przed ciążą uczęszczała regularnie na basen, niech z niego nie rezygnuje. Nie zaleca się jednak korzystania z sauny i jacuzzi.

Po czym poznać, że odeszły wody?

Tej chwili z dużą intensywnością oczekuje każda kobieta pod koniec ciąży, gdyż oznacza to, ze poród niedługo się zacznie. Często niedoświadczone, młode mamy panikują pod koniec ciąży, gdy tylko zaobserwują zwiększoną wilgotność pochwy, bo myślą, że to może już „ten” moment.  Odejście wód spowodowane jest pęknięciem pęcherza płodowego i uwolnieniem znajdującego się w nim płynu, co zwiastuje rychły poród. Ilość płynu może być różna – czasem pół litra, czasem mniej. Wody mogą również odejść dość gwałtownie, innym razem przypomina to bardziej siąpienie. Fakt jest jednak taki, że momentu porodu na pewno nie przegapimy. Nie pozwolą nam na to skurcze, które się pojawią. Czasem bywa również i tak, że pęcherz płodowy będzie musiał zostać mechanicznie przebity, gdy jest zbyt gruby lub elastyczny. Dokonuje się tego w szpitalu i nie jest to ani bolesne, ani skomplikowane.

Czy muszę zapisać się do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, ale naprawdę warto się do niej zapisać. Zajęcia prowadzone są przez ginekologów, psychologów, położne, którzy oferują swoją wiedzę i doświadczenie w pełnym zakresie. Niewiedza potęguje strach, a efektem tego jest dużo dodatkowego stresu. Sam poród to sytuacja bardzo stresująca, dlatego warto wiedzieć, czego można się po nim spodziewać i choć mentalnie na niego przygotować. Ponadto na zajęciach ze szkoły rodzenia uczymy się technik oddechowych, jak przeć, na co zwracać szczególną uwagę i zawsze możemy zadać pytania, które  nas szczególnie nurtują.

1 komentarz

  1. koloska

    A co z kawą ? Bo ja jestem kawoszka i nie wyobrażam sobie dnia bez kawy … Co pijecie? Czy w ogóle z kawy zrezygnowałyście czy czymś ją zastępujecie?

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »