Jakie są objawy i przyczyny obumarcia ciąży

Obumarcie ciąży

Obumarcie ciąży

Obumarcie wczesnej ciąży to trudne i bolesne przeżycie dla obojgu partnerów. Przygotowania, które czynią przyszli rodzice przed przyjściem na świat swojego potomka niekiedy z dnia na dzień stają w miejscu. W poczuciu straty, żalu i bólu ważne jest, aby nie opierać się przed szukaniem wsparcia u specjalisty, np. psychologa, psychiatry, zwłaszcza jeśli pomimo upływu czasu od straty dziecka nasz stan psychiczny nie pozwala na normalne funkcjonowanie.

Niezmiernie ważna jest również obecność bliskich osób, którzy powinni wykazać się delikatnością oraz zrozumieniem w szczególności wobec kobiety, która poroniła. Kiedy odzyskamy stabilność psychiczną warto poznać powód obumarcia ciąży w celu zapobiegnięcia kolejnego poronienia. Pomocne w ustaleniu przyczyny straty dziecka mogą okazać się badania genetyczne.

Co to jest obumarcie ciąży?

Ciąża obumarła to inaczej ciąża w której następuje obumarcie płodu w łonie matki, przed wydaleniem lub wydobyciem go z dróg rodnych kobiety. Potwierdzenie dokonuje się na podstawie dwóch badań ultrasonograficznych, jako, że krwawienie może wystąpić czasem dopiero po długim czasie. W razie potrzeby lekarz może zlecić podanie specjalnych leków jak prostaglandyny w tabletkach, które prowokują organizm do samoistnego oczyszczenia się z nienarodzonego dziecka. Przy bardziej zaawansowanej ciąży potrzebne jest podanie oksytocyny w kroplówce, która wywoła sztuczny poród martwego dziecka. Do 22 tygodnia ciąży obumarcie nazywamy poronieniem, natomiast w późniejszym czasie jest to poród przedwczesny.

Objawy obumarcia ciąży

Przy komplikacjach ciążowych związanych z obumarciem płodu w łonie matki, można zauważyć kilka niepokojących objawów. Pierwszym z nich jest zanik tętna i ruchu nienarodzonego dziecka, który świadczy o braku funkcji życiowej. Niezauważalny staje się także przyrost jego masy ciała. Zanikanie symptomów typowych dla ciąży w jej wczesnej fazie, plamienia lub bóle o niespecyficznym charakterze jak np. ucisk czy skurcze w podbrzuszu także alarmują kobietę o potrzebie wykonania badania ginekologicznego w postaci USG. Niepokojący jest także spadek gonadotropiny kosmówkowej w pierwszym trymestrze ciąży.

Przyczyny obumarcia ciąży

Powodów, które decydują o obumarciu ciąży może być wiele i nie zawsze możliwe jest ustalenie prawdziwej przyczyny zaistniałych okoliczności. Aby jednak ustrzec się przed tą tragiczną dla obojgu partnerów sytuacją należy zwrócić szczególną uwagę na kilka aspektów poniżej.

Planowanie ciąży powinno odbywać się w okresie największej płodności kobiety-  czyli do około 35 roku życia. Zaawansowany wiek tylko zwiększa ryzyko poronienia i może przyczyniać się także do różnych schorzeń i wrodzonych wad genetycznych.

Czynnikami decydującym o zdrowiu i życiu dziecka są np. nieprawidłowa dieta jak i przyjmowanie używek,  wady genetyczne u rodziców, nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej, duża dawka stresu, choroby na tle autoimmunologicznym, niektóre infekcje bakteryjne oraz wirusowe, zaburzenia w anatomii kobiety a nawet dotychczas nie rozpoznana cukrzyca.

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na ciążę jest nadciśnienie tętnicze ciężarnej. Życiu dziecka często zagraża także podduszanie się pępowiną, która utrudnia dotlenienie małego organizmu. Genetyczne choroby płodu często powstają losowo, więc jedynie zdrowy tryb życia może pomóc w zmniejszeniu takiego ryzyka.

Przeczytaj także:

Ciąża po poronieniu: Jak szybko można zajść w ciążę po poronieniu

Monitor płodności AFRODYTA Smart – innowacyjny test owulacyjny na ślinę wielokrotnego uzytku, który wraz z darmową aplikacją umożliwia kontrolę płodności poprze smartfon

Leave a Reply

Translate »