3

Jakie są najczęstsze lęki i obawy kobiety w ciąży?

Człowiekowi zawsze towarzyszył lęk przed nieznanym. Stąd też zupełnie naturalnym jest to, że przyszłe mamy obawiają się wielu rzeczy przed porodem. Z pewnością nie pomagają również opinie „koleżanek-specjalistek”, które pierwszy poród mają już za sobą i chętnie opowiadają jego przebieg ze wszystkimi szczegółami. Do tego często dochodzi strach przed pierwszymi miesiącami przebywania z maluchem i małą wiedzą na temat zajmowania się nim. Informacje w Internecie często również nie pomagają – wręcz przeciwnie. Wszystko to jeszcze bardziej potęguje obawy przyszłych mam, których i bez tego jest zazwyczaj dużo. Lęk w ciąży to całkowicie naturalna sprawa, ponieważ nasuwa się wtedy wiele pytań i obaw, na które nie od razu znamy odpowiedzi. Wielu rzeczy uczymy się w praktyce, dlatego nie ma sensu panikować zawczasu. Nie zapominajmy również, że uczęszczając na  szkołę rodzenia, czy w trakcie spotkań z położną dowiemy się wielu przydatnych informacji! Czego najczęściej obawiają się przyszłe mamy?

Czy sobie poradzę?

Oczywiście, że tak! Nikt nie jest alfą i omegą, dlatego to, że mamy tyle pytań i wątpliwości jest absolutnie naturalne. Martwimy się, czy odnajdziemy się w nowej rzeczywistości. Rodzicielstwo nie jest prostą sprawą, jednak, gdy już wejdziemy w ten świat, to z pewnością instynkt wiele rzeczy nam podpowie. Zazwyczaj chętne są do pomocy również bliskie nam osoby – mamy, babcie, teściowe itd.

Czy będzie bolało?

To pytanie, prędzej czy później, zadaje sobie z pewnością każda przyszła mama. Poród naturalny zawsze jest związany z bólem, ponieważ musimy przecisnąć przez siebie małego człowieka. Skurcze przedporodowe też nie są przyjemne, jednak nie można się negatywnie nastawiać, ponieważ jest to kwestia indywidualna i każda z nas będzie odczuwała je inaczej. Niektóre panie faktycznie przeżywają dość intensywne bóle, co jest bardzo męczące, w szczególności, gdy poród się przedłuża. Jednak czasem jest to dosłownie chwila i kobieta nawet nie wie kiedy, a już zostaje oficjalnie mamą. Nie ma reguły, dlatego nie można się źle nastawiać i czekać na pewną gehennę.

Jak rozpoznać, że odeszły wody?

Często młode mamy panikują pod koniec ciąży, gdy tylko zaobserwują u siebie zwiększoną wilgotność pochwy, bo myślą, że to może już „ten” moment.  Odejście wód spowodowane jest pęknięciem pęcherza płodowego i uwolnieniem znajdującego się w nim płynu, co zwiastuje rychły poród. Ilość płynu może być różna – czasem pół litra, czasem mniej. Wody mogą również odejść dość gwałtownie, innym razem przypomina to bardziej siąpienie. Fakt jest jednak taki, że momentu porodu na pewno nie przegapimy. Nie pozwolą nam na to skurcze, które się pojawią. Czasem bywa również i tak, że pęcherz płodowy będzie musiał zostać mechanicznie przebity, gdy jest zbyt gruby lub elastyczny.

Czy silny stres w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Kobiety w ciąży powinny się go szczególnie wystrzegać, ponieważ jest niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. W trakcie wszelkich sytuacji napięcia i dyskomfortu psychicznego dochodzi do skurczów naczyń krwionośnych, co ogranicza dopływ tlenu do płodu. Dzieci kobiet, które doznawały silnego stresu przez dłuższy czas, mogą rodzić się mniejsze, a w skrajnych sytuacjach zdarza się, że dochodzi do poronień. Ponadto dziecko wyczuwa lęk i niepokój matki, przez co samo staje się bardziej nerwowe i gwałtownie porusza  w brzuchu.

Czy można spać w ciąży na brzuchu?

Wiele kobiet obawia się, że śpiąc na brzuchu, będąc w ciąży spowoduje ucisk lub niedotlenienie dziecka i tym samym zrobi mu krzywdę. Wręcz przeciwnie. Spanie na brzuchu zaleca się przyszłym mamom, ponieważ odciąża kręgosłup i nie dopuszcza do tzw. zespołu żyły próżnej dolnej oraz obniża ryzyko infekcji dróg moczowych. Pozycja na boku i na brzuchu w trakcie snu jest bardzo wskazana nawet w zaawansowanej ciąży.

Czy wrócę do formy sprzed ciąży?

Wiele pań obawia się, że w ciąży bardzo przytyją i nie będą potrafiły wrócić do wcześniejszej formy. W jej trakcie ciało się zmienia i jest to nieodłączny element ciążowej rzeczywistości. Trzeba się pogodzić z paroma nadprogramowymi kilogramami, które wynikają z ciężaru dziecka oraz łożyska. Warto jednak zwrócić uwagę na „powinnaś teraz jeść za dwoje”, które pewnie nieraz usłyszysz. To, że teraz kobieta powinna jeść znacznie więcej nie jest prawdą i wynika z jakiś starodawnych przesądów. Wszystko powinno być spożywane w umiarze, ze zwróceniem szczególnej uwagi na jakość jedzenia. Jeśli nie będziesz przesadzała z ilością dodatkowych porcji oraz węglowodanami – nie masz się co martwić o powrót do formy. Ponadto pamiętaj o spacerach i ruchu, ponieważ umiarkowana aktywność fizyczna jest w tym okresie jak najbardziej wskazana.

Czy można uprawiać sport w ciąży?

Aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na cały  organizm. Będąc w ciąży, przybywa nam kilogramów, które jak pokazują statystki, dużo łatwiej zrzucić mamom, które były w ciąży aktywne. Ponadto ruch na świeżym powietrzu poprawia humor, relaksuje i dotlenia ciało, przez co czujemy się znacznie lepiej. Stąd też, jeśli lekarz nie znalazł żadnych przeciwskazań – ruszaj się jak najwięcej. Przyszłe mamy powinny jednak zrezygnować ze zbyt intensywnego uprawiania sportu, a także takich form, które zaliczamy do upadkowych (jazda konna, wspinaczka górska itd.)

Czy będę mieć problemy z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu w okresie ciąży związane jest z tym, że rosnące dziecko zaczyna napierać na pęcherz. Ponadto mięśnie dna miednicy tzw. mięśnie Kegla stają się luźniejsze, co wpływa na słabsze kontrolowanie. Warto ćwiczyć te grupy mięśniowe jeszcze przed ciążą, aby wzmocnić je na tyle, by zminimalizować prawdopodobieństwo  pojawienia się takiego problemu.

TAGI: ciąża, jak zajść w ciążę, zajść w ciążę, mięśnie Kegla, planowanie ciąży, planowanie dziecka

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jakie są najczęstsze lęki i obawy kobiety w ciąży?, Naturalna Płodność
, Jakie są najczęstsze lęki i obawy kobiety w ciąży?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jakie są najczęstsze lęki i obawy kobiety w ciąży?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »