Jak liczyć tygodnie ciąży? Dlaczego warto liczyć tygodnie ciąży?

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Nad tym jak liczyć tygodnie ciąży, zastanawia się niejedna przyszła mama. Określenie, w którym momencie ciąży się jest, pozwala dostarczyć wielu przydatnych informacji. Z tego powodu warto śledzić postępowanie ciąży. Niestety obliczenia dotyczące tygodnia ciąży nie są tak proste i oczywiste, jak się wydają. Jak liczyć tygodnie ciąży?

Dlaczego warto liczyć tygodnie ciąży?

Ciąża składa się z szeregu etapów, dlatego niezwykle istotne jest poprawne określenie jej stopnia zaawansowania. Warto założyć tzw. kartę ciąży i monitorować swoje objawy, zapisywać wyniki badań itp. Obserwowanie rozwoju ciąży dostarcza wiele cennych informacji zarówno o samej ciąży, jak i rozwoju płodu. Dzięki temu przyszła mama może odpowiednio przygotować się do porodu. Takie działanie ułatwia planowanie kolejnych kroków, które należy przedsięwziąć, przygotowując się na narodziny dziecka, a także pozwala dotrzymywać terminów np. zalecanych badań.

Wiedza o wieku ciąży pomaga śledzić, czy płód odpowiednio się rozwija oraz dostarcza informacji, czego można spodziewać się na danym etapie ciąży. Dzięki dostępowi do licznych książek czy poradników o ciąży, a także specjalistycznej wiedzy lekarskiej, przyszła mama może sprawdzać możliwe objawy i dolegliwości ciążowe, jakich zmian w organizmie może się spodziewać na kolejnych etapach ciąży, jaki powinien być optymalny przyrost jej wagi. Obliczanie wieku ciąży jest przydatne, żeby zabezpieczyć zdrowie oraz życie matki i dziecka np. w przypadku nieoczekiwanego porodu. Takie informacje pozwalają również na dopasowanie zaleceń lekarskich czy wdrożenia leczenie, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Jak liczyć tygodnie ciąży?

Podstawową zasadą jest liczenie oraz podawanie zawsze skończonych tygodni ciąży, a nie tych rozpoczętych. Wieku ciąży nie liczy się w miesiącach, ze względu na różną liczbę dni w danym miesiącu.

Prawidłowa, odpowiednio rozwijająca się ciąża trwa 40 tygodni, czyli 9 miesięcy kalendarzowych lub 280 dni. Jednak za normę uznaje się również, gdy poród odbędzie się 2 tygodnie wcześniej albo później. Warto zaznaczyć, że początkiem ciąży nie jest moment cyklu, w którym odbyła się owulacja. Okres jajeczkowania jest niezwykle trudny do wychwycenia, ponieważ jego przesunięcie jest zależne od wielu czynników np. prowadzonego trybu życia.

Z tego powodu za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dzięki temu jeśli znamy tę datę, możemy samodzielnie obliczyć tydzień oraz dzień ciąży. Ta metoda nazywa się regułą Naegelego. Co prawda nie pozwoli ona precyzyjnie określić terminu porodu czy rzeczywistego wieku rozwijającego się płodu, jednak pomaga je w miarę dokładnie oszacować. Ta metoda jest szczególnie polecana dla kobiet, których cykle są regularne i trwają 28 dni. Według Naegelego trzeba poznać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, od której należy odjąć 3 miesiące, a potem dodać rok oraz 7 dni. W przypadku cykli nieregularnych trzeba dodać czy odjąć odpowiednią ilość dni.

Wiek ciąży można również określić za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). W I trymestrze, a najlepiej około 10. tygodnia ciąży, lekarz może go ustalić, opierając się o długość ciemieniowo-siedzeniowej płodu. W późniejszym okresie ciąży ginekolog bierze pod uwagę dwuciemieniowy wymiar główki płodu, długość kości udowej czy poprzeczny wymiar móżdżku. Warto zaznaczyć, że obliczenia stopnia zaawansowania ciąży za pomocą tej metody są możliwe tylko w przypadku prawidłowo rozwijającego się dziecka.

Specjalista może również szacować wiek ciąży, badając wysokość dna macicy, ponieważ co kilka tygodni następuje zmiana jego położenia. Przykładowo w 16 tygodniu jest ono umieszczone na 2 palce nad spojeniem łonowym, a w 28 tygodniu znajduje się już nad pępkiem. Z tego wynika, że im wyżej znajduje się dno macicy, tym ciąża jest bardziej zaawansowana.

Ginekolog może się również posiłkować informacją o pojawieniu się pierwszych ruchów dziecka. W przypadku pierwszej ciąży występują one około 19. czy 20. tygodnia ciąży. Natomiast u kobiet, które już urodziły chociaż jedno dziecko, ruchy są odczuwalne wcześniej – około 17. bądź 18. tygodnia ciąży. Niestety te dwie metody pozwalają jedynie na oszacowanie wyników, które mogą się mijać z prawdą. Szczególnie w przypadku osób z otyłością czy anoreksją, a także przy ciąży mnogiej, występowania zmian na macicy (np. guzów), a także zbyt małej czy za dużej ilości wód płodowych.

Można również korzystać z internetowych kalkulatorów porodu. Te bezpłatne narzędzia po wprowadzeniu odpowiednich danych pozwalają wyliczyć: dzień, tydzień, miesiąc i trymestr ciąży, a także przedstawić przewidywaną datę porodu. Jednak w tym przypadku również należy znać datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »