Czy można stosować antybiotyki w ciąży?

Czy można stosować antybiotyki w ciąży?

Czy można stosować antybiotyki w ciąży?

Wiele przyszłych mam obawia się, czy w ciąży można przyjmować antybiotyki. Zewsząd dobiegają głosy, że stosowanie leków może być niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka, tym bardziej, gdy są to środki o silnym działaniu. Co należy robić w sytuacji infekcji czy choroby? Czy można stosować antybiotyki w ciąży?

Jak stosować antybiotyki w ciąży?

Ciąża jest okresem, w którym szczególnie należy dbać o zdrowie. Przyszłe mamy przykładają większą uwagę do swojego prowadzonego stylu życia np. odpowiedniej aktywności fizycznej, diety, a także przejmowanych substancji – w tym leków. W przypadku infekcji czy choroby należy natychmiast zwrócić się do specjalisty. Nieleczone schodzenie może być równie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, z uwagi na rozwój chorobotwórczych bakterii.

Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać podczas stosowanie antybiotyków w ciąży. Przede wszystkim po leki warto sięgać, gdy jest to konieczne, żeby dbać o zdrowie czy życie. Mało intensywne dolegliwości można leczyć domowymi, naturalnymi sposobami, oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Nie należy wprowadzać leków na własną rękę, ponieważ można zaszkodzić sobie oraz dziecku.

Warto unikać leków bezpośrednio przed porodem, a także w okresie organogenezy, czyli podczas procesu tworzenia się narządów u płodu, który występuje około 14-56. dnia ciąży. Co więcej, trzeba pamiętać, żeby nie przyjmować substancji, które wzmagają ryzyko działania teratogennego.

Dobrze sięgać po znane środki, posiadające przebadane mechanizmy działania, a nie korzystać z nowych leków wywołujących niewiadome długofalowo skutki. Dodatkowo nie można brać leków, które wcześniej wywołały nieodpowiednie reakcje.

Trzeba również pamiętać o tym, że podczas ciąży w organizmie dochodzi do szeregu zmian, determinujących losy przyjętego leku. To oznacza, że ten sam środek leczniczy przyjmowany u osoby niebędącej w ciąży może inaczej wpływać na ciężarną. Jest to związane z tym, że u przyszłych matek zwiększa się objętość płynów ustrojowych, wzrasta przepływ krwi przez nerki, a także zmienia się aktywność pewnych enzymów. Co więcej, niektóre leki mogą przechodzić przez barierę łożyskową, a także gromadzić się w organizmie matki czy płodu.

Najlepiej stosować minimalne dawki leków i to jedynie w sytuacjach, gdy jest to absolutnie konieczne. Zaleca się również unikanie stosowania kilku leków równocześnie, czyli polipragmazji.

Podczas stosowania leków warto być pod kontrolą lekarza. Uważna obserwacja efektów wdrożonej farmakoterapii pomoże wyeliminować ewentualne negatywne skutki działania substancji zarówno na matkę, jak i na płód. W przypadku doświadczania niepokojących dolegliwości należy natychmiast zgłosić się do specjalisty.

Jakie są wskazania do przyjmowania antybiotyków w ciąży?

Trzeba pamiętać, że troska o dobro matki i dziecka jest najważniejsza. W przypadku, gdy występują niepokojące i zagrażające życiu czy zdrowiu dolegliwości należy wdrożyć odpowiednie działanie. Antybiotyki można wprowadzić do terapii, gdy występuje infekcja dolnych czy górnych dróg oddechowych, zakażenie pęcherza i dróg moczowych, odmiedniczkowe zapalenie nerek, choroby weneryczne (np. chlamydioza, rzeżączka czy rzęsistkowica), a także w przypadku wykrycia nosicielstwa paciorkowca z grupy B, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płciowego czy występowania innych chorób bakteryjnych oraz pasożytniczych o ostrym przebiegu.

Jakie antybiotyki można stosować w ciąży?

Warto zaznaczyć, że nie każdy środek jest niebezpieczny dla rozwijającego się płodu. Współczesne leki zawierają rozmaite substancje, dlatego można znaleźć i antybiotyki bezpieczne w ciąży. Niemniej trzeba pamiętać, że bezpieczne stosowanie leków jest oparte przede wszystkim na doborze właściwego środka, a także ustaleniu odpowiedniej dawki.

Przede wszystkim bezpiecznymi antybiotykami, które można stosować w ciąży, są penicyliny (przy anginie, zapaleniu płuc, migdałków czy zatok, rzeżączce, kile) oraz ich pochodne (m.in. ampicylina – podczas leczenia posocznicy, zapalenia wsierdzia i opon mózgowych, duru brzusznego, rzeżączki; amoksycylina). Dopuszczalna jest również erytromycyna, którą można stosować w przypadku w leczeniu zapalenia ucha, dróg oddechowych, dziąseł, układu pokarmowego, powiek oraz chorób wenerycznych, jak kiła, rzeżączka, ziarniak pachwin. Po upływie I trymestru można stosować azytromycynę, która pomaga w przypadku liszajca, zapalenia zatok, płuc, migdałków, oskrzeli czy ucha środkowego, rumienia wędrującego, chlamydiozy, rzeżączki.

Z kolei antybiotyki, które są niebezpieczne i nie mogą być stosowane w ciąży to tetracykliny, fluorochinolony, polimyksyny, aminoglikozydy, a w I i III trymestrze dodatkowo – chinoliny, kotrimoksazol i nitrofurantoina.

Podsumowując, decyzję o wdrożeniu antybiotykoterapii w trakcie ciąży musi podjąć lekarz, opierając się na wpływie substancji na organizm matki oraz dziecka. Warto dbać o siebie podczas ciąży, żeby nie było potrzeby przyjmowania antybiotyków.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »