Cesarskie cięcie. Jakie są powikłania po porodzie zakończonym cesarskim cięciem?

Jak przygotować się do porodu naturalnego po poprzednim cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie. Jakie są powikłania po porodzie zakończonym cesarskim cięciem?

Cesarskie cięcie jest poważnym chirurgicznym zabiegiem, podczas którego dochodzi do przecięcia powłok brzusznych i macicznych. Cesarka jak każda operacja obarczona jest czynnikiem ryzyka. Komplikacje mogą wystąpić zarówno podczas zabiegu, jak i po nim, a także dotyczyć i matki, i dziecka.

Jakie są powikłania po cesarskim cięciu?

Jednym z następstw cesarskiego cięcia jest krwotok maciczny. Może być spowodowany nieprawidłowym usadowieniem i rozrostem łożyska, zaburzeniami pracy macicy czy stanem zdrowia kobiety. Jeśli rodząca ma zaburzenia krzepnięcia lub skazy krwotoczne występuje większe ryzyko wystąpienia krwotoku. W przypadku pojawienia się tej komplikacji zostaje przeprowadzona transfuzja krwi. Czasami, gdy sytuacja jest bardzo poważna, wymagana jest histerektomia, czyli usunięcie macicy podczas cesarskiego cięcia. Utrata dużej ilości krwi może prowadzić do niedokrwistości.

Po cesarskim cięciu mogą wystąpić również powikłania zakrzepowo-zatorowe. Ryzykiem objęta jest każda ciężarna, jednak do głównych czynników pojawienia się tej komplikacja zalicza się otyłość, długi okres unieruchomienia rodzącej po porodzie, choroby czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Największe prawdopodobieństwo jest we wczesnym połogu.

Zakażenia podczas cesarskiego cięcia są bardziej powszechne niż przy porodzenie naturalnym. Z tego powodu lekarze często odradzają cesarkę wykonywaną bez podłoża medycznego. Ryzyko zakażeń wzrasta m.in. u rodzących z otyłością, cukrzycą czy niedokrwistością, podczas przedłużającego się porodu, przy nieodpowiedniej higienie zabiegu czy przeprowadzaniu operacji w trybie nagłym – w pośpiechu i bez uprzedniego przygotowania.

Kolejnym możliwym powikłaniem po cesarskim cięciu jest pojawienie się zrostów pooperacyjnych. Są wynikiem operacji i stanowią proces gojenia się blizny po nacięciu. Problem stanowią te zrosty, które tworzą się na tkankach sąsiadujących z miejscem zranienia. Pojawiają się w wyniku stanu zapalnego błon otrzewnej. W przypadku pojawiania się zrostów mogą występować silne bóle brzucha nawet kilka lat po operacji. Co więcej, bywa, że pojawiają się problemy z płodnością czy zaburzenia układu pokarmowego. Takie komplikacje leczy się za pomocą kolejnego zabiegu chirurgicznego.

Do niedogodności związanych z cesarskim cięciem zalicza się również urazy układu moczowego. Zdarzają się one stosunkowo rzadko. Najczęściej dotyczą pęcherza, sporadycznie moczowodu. Na problemy z układem moczowym są narażone rodzące po przebytych operacjach mięśni macicy np. uprzednich cesarskich cięciach. Jednak powikłanie często jest łatwo rozpoznawalne i zostaje wdrożone odpowiednie leczenie. W przypadku nieodpowiedniego postępowania może nastąpić powstanie przetok pęcherzowo-macicznych czy pęcherzowo-pochwowych.

Powikłań po cesarskim cięciu może doświadczać również noworodek. Warto zaznaczyć, że leki podane rodzącej oddziaływają również na dziecko. Z tego powodu jedną z najczęstszych komplikacji pojawiających się u noworodka są poporodowe zaburzenia oddychania. Substancje podane przy znieczuleniu ogólnym mogą „usypiać” ośrodek oddechowy dziecka. Zaburzenia najczęściej są krótkotrwałe i przejściowe, dzięki czemu nie wymagają wdrożenia specjalnych procedur.

U noworodków urodzonych poprzez cesarkę może również wystąpić tzw. zespół mokrego płuca. Podczas porodu naturalnego dziecko jest stopniowe uciskane przez tkanki matki, co pozwala pozbyć się z płuc zalegających wód płodowych. W przypadku cesarskiego cięcia noworodek zostaje wyciągnięty z brzucha rodzącej. Następstwami zespołu mokrego płuca mogą być trudności z oddychaniem, sinica czy obniżenie stężenia tlenu we krwi dziecka.

U noworodka tak samo, jak i u matki może wystąpić niedokrwistość czy wstrząs krwotoczny. Dzieje się tak z powodu obfitego krwotoku czy zaburzeń krzepnięcia u rodzącej. Inną przyczyną jest przetoczenie krwi przez pępowinę od noworodka do łożyska.

Często dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają zaburzoną florę bakteryjną. Jednym z powikłań jest osłabiona odporność noworodków, które w przyszłości mogą być narażone na liczne infekcje, choroby czy występowanie alergii.

Co po cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem, dlatego zarówno mama, jak i dziecko potrzebują wiele odpoczynku. Rekonwalescencja po cesarce często trwa dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Nie warto się jednak śpieszyć ani stresować. Dobrze dbać o spokój, odpowiednie odżywienie i pielęgnację ciała, komfort fizyczny oraz psychiczny. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań czy złego samopoczucia należy jak najszybciej poinformować personel medyczny.

Przeczytaj także:

Monitor cyklu do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon z aplikacją w j. polskim.

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

Translate »