, , Naturalna Płodność5 Najczęściej występujących dolegliwości niemowlęcych

Gdy minie już pierwszy zachwyt faktem, że Malec jest już na świecie do gry wchodzi życie codzienne i kłopoty związaneopieką nad niemowlakiem. Ponieważ dziecko same nie jest w stanie powiedzieć nam co mu dolega, pozostaje nam obserwacja dziecięcia i próby odgadnięcia o co może chodzić. Poniższy artykuł przedstawi kilka najczęstszych dolegliwości niemowlęcych i poradzi co zrobić w tych konkretnych przypadkach.

 

  1. Kolka: częsta dolegliwość występująca u niemowląt, objawiającą się nadmiernym, napadowym, trudnym do ukojenia płaczem. Kolka nie jest jednoznacznie zdefiniowanym zespołem chorobowym, ustępuje zazwyczaj samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia. Dotyczy dzieci karmionych naturalnie jak i sztucznie. Przyczyny: Tradycyjnie łączy się dolegliwości kolkowe z zaburzeniami dotyczącymi przewodu pokarmowego (kolka jelitowa niemowląt), przyjmując jako przyczynę płaczu bóle brzucha. Objawy: Typowy napad kolki przebiega z podkurczaniem nóżek, napinaniem brzucha i prężeniem ciała. Kolka przebiega często z poszerzeniem obwodu brzucha, ale zwiększona ilość gazów jelitowych nie jest przyczyną, a raczej następstwem płaczu i związanej z nią aerofagii. Płacz pojawia się cyklicznie, przy czym nasila się wieczorem i w nocy (kolka wieczorna). Objawy kolki występują najczęściej pomiędzy 2 a 16 tygodniem życia (kolka trzymiesięczna, 100 dni płaczu), przy czym szczyt osiągają około 6 tygodnia. Kolka nie jest przyczyną zaburzeń wzrostu i rozwoju dziecka. Zwykle samoistnie ustępuje w ciągu pierwszych czterech miesięcy życia.

Leczenie: Jak wynika z badań ankietowych [5] skierowanych do rodziców niemowląt nad objawami kolki niemowlęcej, najskuteczniejszym sposobem złagodzenia objawów kolki niemowlęcej jest stosowanie triady metod na którą składa się:

– Noszenie dziecka na rękach, bujanie, przytulanie.

– Farmaceutyki na bazie Simeticonu.

– Emisja dźwięków analogicznych do białego szumu.

 

  1. Zaparcia: czyli sytuacja w której dziecko ma problemy z wypróżnianiem się lub następuje to zbyt rzadko.

Przyczyny: Oprócz spożywania zbyt dużych ilości mleka krowiego i wypijania zbyt małej ilości płynów, do zaparć u niemowlaka mogą przyczynić się stosunkowo rzadkie wypróżnienia. Jeśli dziecko ma za sobą wydalanie dużego, twardego i bolesnego stolca, jego organizm może zareagować zatrzymaniem kolejnych stolców. Z czasem stają się coraz większe i twardsze, przez co powodują dodatkowy dyskomfort

Objawy: wysiłek na twarzy dziecka oraz dziwne odgłosy wydawane przez niemowlę podczas wypróżniania, twardy bolesny brzuszek.

Leczenie: należy podawać mu dodatkowe ilości wody lub 100% pasteryzowany sok owocowy raz lub dwa razy dziennie. Można skorzystać również z leków na zaparcia przeznaczonych dla niemowląt, ale nie należy po nie sięgać bez zalecenia lekarza. Zwiększyć ilość błonnika w diecie dziecka i ograniczyć produkty sprzyjające zaparciom takie jak krowie mleko, żółty ser, banany.

 

  1. Ulewanie: to zwracanie pokarmu przez dziecko. Czasami bywa to tylko niewielka ilość spożytego posiłku, czasami jest to wszystko co dziecko zjadło.Przyczyny: ulewaniu winny jest w dużej mierze nieukształtowany w pełni układ pokarmowy. Problem może tkwić również w za szybkim połykaniu, dziecko połyka powietrze, które cofa się do żołądka wraz z pokarmem.Objawy: pokarm wylewa się z ust malucha, cienką stróżką.Leczenie: aby pokarm się nie ulewał należy karmić dziecko w pozycji w której plecki są podparte (pozycja półleżąca). Karmić należy częściej ale mniejszą ilością pokarmu ale przede wszystkim należy pamiętać że po jedzeniu dziecku musi się odbić, oznacza to że pokarm został przyjęty przez żołądek.
  2. Pleśniawki: to biały nalot występujący z okolicy języka i jamy śluzowej. Najczęściej występują u dwumiesięcznych niemowląt, chociaż mogą również występować u starszych dzieci i dorosłych.Przyczyny: Główną przyczyną powstawania pleśniawek jest niewydolny układ odpornościowy, który nie jest w stanie kontrolować wzrostu drożdży Candida odpowiedzialnych za powstawanie pleśniawek.Objawy: to biały nalot wewnątrz jamy ustnej i na powierzchni języka.Leczenie: Pleśniawki z reguły nie są groźne, można smarować części jamy ustnej ciekłą nystatyną. Gdyby to nie pomogło należy udać się się do lekarza.
  3. Czkawka: to tzw. skurcze przepony powstałe na skutek połykania powietrza wraz z pokarmem.Przyczyny: u najmłodszych dzieci jest to związane z nie ukształtowanym do końca układem nerwowym. Najczęściej jednak jest to rezultat skurczów przepony która jest uciskana przez powietrze, które dziecko zassało wraz z pokarmem.Leczenie: jeśli karmisz dziecko piersią ułóż dziecko w wygodnej pozycji, tak by ssało pokarm miarowo i nie połykało powietrza. Jeśli karmisz butelką upewnij się że smoczek jest pełen pokarmu, wtedy powietrze nie przedostanie się do butelki. Na koniec upewnij się że dziecku się obiło.

Leave a Reply

Translate »