Jak przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży

Jak przygotować się do ciąży

W życiu wielu kobiet przychodzi moment, w którym zaczynają myśleć o zostaniu mamą. Nagle na ulicy zaczynasz zauważać kobiety w ciąży i mamy z dziećmi, widok spacerującego z maluchem tatusia w parku sprawia, że się rozczulasz, w autobusie uśmiechasz się do niemowląt w wózkach. Jesteś coraz bliżej podjęcia decyzji o macierzyństwie.

Większość par najwyżej po kilku miesiącach starań zachodzi w ciążę i u większości kobiet, oczekujących narodzin dziecka, ciąża przebiega w sposób prawidłowy. Niemniej jest to duże wyzwanie dla organizmu, a także czas ogromnej zmiany w stylu życia i dotychczasowych priorytetach. Dlatego warto już na kilka miesięcy przed planowaną ciążą zadbać o dobre przygotowanie do tych zmian. Dowiedz się jak przygotować się do ciąży.

Popracuj nad swoją kondycją fizyczną

Wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia ci przyjemność – możesz jeździć narowerze, chodzić na długie spacery, pływać czy uczęszczać na zajęcia jogi. Te rodzaje aktywności będziesz mogła z powodzeniem kontynuować także będąc w ciąży i po porodzie.

2. Przyjrzyj się temu, jak się odżywacie – Ty i przyszły Tata

Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Nie chodzi o to, żeby całkiem rezygnować z przyjemności związanych z okazjonalnym łasuchowaniem, ale żeby nauczyć się myśleć o tym, co jemy i z uwagą wybierać produkty. Na pewno należy unikać wysoko przetworzonej żywności, czyli białego cukru i mąki, a także artykułów, w których znajduje się wiele konserwantów. Zdrowe odżywianie, wbrew częstym obawom, nie jest szczególnie drogie, powinno się bowiem opierać przede wszystkim na produktach z naszej strefy klimatycznej – jedz częściej ziemniaki, marchew, seler, kapustę, jabłka czy śliwki. Ważnym elementem zdrowej diety są kwasy omega-3,które znajdziesz głównie w rybach.

3. Razem ze swoim partnerem zrezygnuj z używek

Substancje zawarte w alkoholu, papierosach czy narkotykach mają wpływ nie tylko na Ciebie i dziecko, ale również na jakość nasienia oraz możliwości prokreacyjne Twojego partnera.

4. Zażywaj kwas foliowy

Kilka miesięcy przed poczęciem, a potem w czasie ciąży, zażywaj kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie), który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego u dziecka.

5. Unormuj wagę ciała

Zbyt obfite lub przeciwnie – bardzo filigranowe kształty – mogą utrudniać zajście w ciążę lub wpłynąć niekorzystnie na jej przebieg.

6. Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej

Na kilka miesięcy przed planowaną ciążą (co najmniej 3) zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej, by organizm mógł uregulować gospodarkę hormonalną tak, by spełniała swoje zadanie w trakcie ciąży. Spróbuj choć przez kilka miesięcy obserwować swój cykl miesięczny i zachodzące podczas niego zmiany – umiejętność obserwowania śluzu pochwowego, ustawienia szyjki macicy i własnego samopoczucia w poszczególnych fazach cyklu pozwoli Ci łatwiej interpretować sygnały płynące z ciała podczas ciąży. Znajomość własnego cyklu pozwoli dokładnie ustalić, kiedy zaszłaś w ciążę i kiedy należy spodziewać się porodu.

7. Odwiedź stomatologa i ginekologa

Wykonaj podstawowe badania, aby wykluczyć ewentualne infekcje. Jeśli chorujesz na coś przewlekle i przyjmujesz leki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem specjalistą, pod którego opieką jesteś – dostaniesz szczegółowe wskazówki, dotyczące dalszego postępowania.

Jeśli masz za sobą poronienie, skomplikowany poród lub cięcie cesarskie, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem, który pomoże Ci ocenić, czy w Twoim przypadku należałoby wykonać jeszcze jakieś dodatkowe badania lub konsultacje.

8. Pomyśl o szczepieniach

Szczególnie ważna jest szczepionka przeciw żółtaczce zakaźnej typu B oraz różyczce, jeśli nie byłaś na nie szczepiona. Możesz też zrobić badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie i cytomegalii – jeśli nie masz na nie odporności, badania te będziesz powtarzała także podczas ciąży.

9. Poszukaj osoby pomagającej ci po porodzie

Warto zawczasu poszukać osoby, która będzie nad Tobą sprawowała opiekę w ciąży i po porodzie. To bardzo ważne, żeby był to ktoś, komu ufasz i kto podziela twój sposób myślenia na temat ciąży oraz porodu.

Przeczytaj także:

Poradnik JAK ZAJŚĆ W CIĄŻĘ

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Leave a Reply

Translate »