Planowanie ciąży i dziecka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

sleeping newbornPlanowanie ciąży i dziecka po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Antykoncepcja hormonalna jest dzisiaj najpopularniejszą metodą zabezpieczającą przed ciążą. Ma swoich licznych zwolenników, jak i przeciwników. Ci ostatni, jako jedną z poważniejszych wad przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, wskazują ewentualne problemy z późniejszym zajściem w ciążę. Zdania są podzielone i dotyczą również tematu planowania dziecka po odstawieniu tabletek – od razu zabierać się do dzieła, czy może z tym trochę poczekać?

Większa część specjalistów twierdzi, że pigułki nie mają żadnego wpływu na zajście w ciążę, ani rozwój dziecka. W ciążę można zajść już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek, ponieważ hamują one owulację jedynie w okresie ich zażywania. Ma to dotyczyć również wieloletniego stosowania tej metody antykoncepcyjnej.

Są również eksperci, którzy uważają, że tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na późniejsze zajście w ciążę. Argumentują to faktem, iż nawet najmniejsza ilość hormonów, dostarczana permanentnie organizmowi wpływa negatywnie na jego funkcjonowanie. Wieloletnie odzwyczajanie ciała kobiety od owulacji może powodować, że organizmowi będzie trudno „przypomnieć” sobie jak się jajeczkuje i nie od razu będzie w stanie wrócić do swojej naturalnej funkcji. Gospodarka hormonalna człowieka potrzebuje czasu, aby się wyregulować, w szczególności, gdy ingerowało się w jej przebieg przez lata.

Jak to jest w praktyce?

Każda kobieta jest inna i w różny sposób reaguje na wewnętrzne i zewnętrzne bodźce, dlatego można powiedzieć, że w każdej z tych teorii tkwi ziarenko prawdy. Niektóre kobiety zajdą w ciążę od razu po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej, inne dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach. W najgorszym przypadku problem zajścia w ciążę może się wydłużać i pojawią się podejrzenia związane z płodnością partnerów. Powszechnie wiadomo, że w dużej liczbie przypadków niepłodności, nie zostaje w ogóle zdiagnozowana konkretna jej przyczyna i winy szuka się wszędzie. W takich wypadkach często zrzuca się to właśnie na długotrwałe przyjmowanie hormonów.

Złoty środek

Biorąc pod uwagę, że ciąża i dziecko jest bardzo ważną decyzją, na jaką człowiek się decyduje, z całą pewnością powinno się ją dobrze zaplanować. W tak istotnej kwestii nie powinny mieć miejsca żadne przypadkowe i nieprzewidziane sytuacje.

Zatem złotym środkiem wydaje się być odczekanie ok. 3 miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, by dać szansę organizmowi na naturalne wyregulowanie się i w tym czasie wykonanie podstawowych badań lekarskich, które potwierdzą, że przyszła mama jest zdrowa i pod tym kątem w pełni gotowa na dzidziusia. Zaleca się również, by podczas tego okresu przyjmowała kwas foliowy, który jest niezwykle istotny dla rozwoju dziecka.

Takie „odczekanie” po odstawieniu tabletek jest bardzo dobrym kompromisem pomiędzy jedną, a drugą teorią i z pewnością nie zaszkodzi, a tylko może pomóc przyszłej matce. Wszystko co zaplanowane jest pewniejsze i pozwala przewidzieć ewentualne, nieprzewidziane sytuacje. Odpowiednie przygotowanie się, wyregulowanie organizmu, zrobienie najważniejszych badań, przyjmowanie zalecanych witamin i minerałów spowoduje, że przyszli rodzice mogą spokojnie i bezstresowo planować poczęcie swojego dziecka.

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: