Faza lutealna – ile trwa i czym się charakteryzuje?

Faza lutealna - ile trwa i czym się charakteryzuje?

Faza lutealna – ile trwa i czym się charakteryzuje?

Cykl owulacyjny ma trzy istotne fazy. Pierwszą połowę nazywa się fazą folikularną, następnie następuje dzień owulacji, a potem druga część zwana fazą lutealną. Faza lutealna rozpoczyna się po jajeczkowaniu i kończy na dwa sposoby: początkiem okresu lub początkiem ciąży. Czym się charakteryzuje faza lutealna?

Co to jest faza lutealna?

Faza lutealna to jeden z etapów cyklu miesiączkowego. Zaczyna się mniej więcej w połowie cyklu, po owulacji.

Owulacja (jajeczkowanie) ma miejsce, gdy jeden z pęcherzyków (tj. wypełnionych płynem woreczków) znajdujących się w jajnikach uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Tam gameta będzie czekać około 12 do 24 godzin i jeśli połączy się z plemnikiem, to dojdzie do zapłodnienia.

Po uwolnieniu tej komórki jajowej pęknięty pęcherzyk zamyka się i tworzy ciałko żółte – wyznaczając w ten sposób początek fazy lutealnej. Następnie ciałko żółte zaczyna wytwarzać więcej hormonu zwanego progesteronem, który wspiera błonę śluzową macicy w przygotowaniu do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli zapłodniona gameta przyczepi się do ściany macicy, dochodzi do implantacji i rozpoczyna się ciąża. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, ciałko żółte obumiera – proces ten trwa średnio około 14 dni – a poziom progesteronu zaczyna spadać. Powoduje to złuszczanie się błony śluzowej macicy, co kończy fazę lutealną i rozpoczyna zupełnie nowy cykl menstruacyjny.

Skąd wiesz, że jesteś w fazie lutealnej?

Faza lutealna rozpoczyna się w momencie owulacji i istnieją sposoby na określenie, czy masz jajeczkowanie. Niektóre objawy owulacji obejmują zmiany w śluzie szyjkowym (prawdopodobnie będzie on rzadki, rozciągliwy i klarowny lub bladobiały — wielu osobom kolorem i konsystencją przypomina białka jaj), łagodne skurcze w dolnej części brzucha, tkliwość piersi, wzdęcia lub wzrost w podstawowej temperaturze ciała.

Ile trwa faza lutealna?

Bez względu na to, jak krótki, długi lub nieregularny jest Twój cykl menstruacyjny, czas po owulacji (faza lutealna) wynosi średnio 14 dni, chociaż 10 do 17 dni można uznać za normalne.

Różnica w długości prawdopodobnie występuje podczas fazy folikularnej — pierwszej fazy cyklu miesiączkowego, w której organizm zwiększa produkcję hormonu folikulotropowego (FSH), przygotowującego jajniki do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej.

Faza lutealna trwa od owulacji do pierwszego dnia miesiączki. Ten dzień, który rozpoczyna nowy cykl, rozpoczyna pierwszą fazę cyklu miesiączkowego, znaną jako faza folikularna.

Kiedy rozmawiać z lekarzem?

Choć statystycznie cykl menstruacyjny trwa 28 dni, za normę przyjmuje się cykle trwające od 21 do 35 dni.

Jeśli jednak masz problemy z zajściem w ciążę, możesz porozmawiać ze swoim ginekologiem o ocenie płodności. Lekarz może wykryć, czy masz krótką fazę lutealną, wykonując badanie krwi i rozpocząć odpowiednie leczenie na podstawie Twoich wyników.

Na wizytę do specjalisty należy się również udać, jeśli odczuwamy niepokojące symptomy np. intensywne krwawienie o niezdiagnozowanej przyczynie, silny ból podbrzusza, który się nie zmniejsza czy swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Takie objawy mogą świadczyć o istnieniu poważnych problemów medycznych.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »