Bakteriomocz bezobjawowy w ciąży – co to jest i dlaczego należy wykonywać badania moczu w ciąży

Bakteriomocz w ciąży

Bakteriomocz w ciąży

Nieleczone zapalenie dróg moczowych w ciąży – bakteriomocz, może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu lub nawet przedwczesnego porodu. Dotyczy on około 5-10% zdrowych ciężarnych kobiet. Badania, które należy wykonywać regularnie to badanie ogólne moczu oraz jego posiew.

Jeśli stwierdzono obecność erytrocytów, białka lub podwyższoną ilość leukocytów (leukocyturia) mamy do czynienia z zapaleniem układu moczowego. Jeśli badanie ogólne moczu nas niepokoi, w drugiej kolejności wykonujemy posiew, który pozwoli na szerszą informację dotyczącą rodzaju bakterii w drogach moczowych oraz mamy możliwość wykonania antybiogramu.

Bakteriomocz bezobjawowy w ciąży – co to takiego?

Bakteriomoczem bezobjawowym (tzw. bakteriurią) nazywamy zakażenie układu moczowego z dodatnim wynikiem posiewu moczu lecz bez specyficznych dla niego objawów zakażenia. To coś w rodzaju nosicielstwa bakterii w cewce oraz pęcherzu moczowym. Jest on często diagnozowany i w około 50%  przypadków rozwija się w bakteriomocz objawowy. Najczęściej jest to zakażenie bakteriami E.coli (prawie w 90% przypadków).

Dlaczego należy wykonywać badania moczu będąc w ciąży?

Będąc w ciąży nie należy polegać tylko na obserwacji objawów ze strony swojego organizmu. U brzemiennej kobiety nawet bezobjawowy bakteriomocz wymaga natychmiastowego leczenia. Podstawowym środkiem leczniczym jest tu antybiotyk przepisywany przeważnie na 7 dni z możliwością przedłużenia kuracji do 14 dni. Najczęściej stosowana jest nitrofurantoina, cefaleksyna i amoksycylina z kwasem klawulanowym jako antybiotyki pierwszego rzutu. Po wzięciu odpowiedniej dawki antybiotyku należy wykonać kontrolny posiew moczu, który pokaże czy pozbyliśmy się bakterii.

Jeśli bakterie nadal występują, podejrzewać można np. infekcje Streptoccocus agalactiae. Leczenie paciorkowca wymaga okołoporodowego podawania dożylnie penicyliny lub klindamecyny czy też cefazoliny. Paciorkowce w moczu mogą oznaczać również ich obecność w pochwie lub odbytnicy, co przy porodzie nierzadko prowadzi do zakażenia noworodka. Innymi powikłaniami może być wspomniany wcześniej przedwczesny poród lub zaburzenia rozwojowe.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

AFRODYTA Smart Test Owulacyjny na ślinę na smartfon z darmową aplikacją

 

 

 

Leave a Reply

Translate »