, Depresja poporodowa. Co to jest i jak ją rozpoznać?, Naturalna PłodnośćDepresja poporodowa. Co to jest i jak ją rozpoznać?

Czas  tuż po porodzie to dla większości kobiet trudny okres. Wiele z nich odczuwa znaczny spadek nastroju po urodzeniu dziecka. U podłoża takiego samopoczucia leży gwałtowne obniżenie się poziomu estrogenu, który odpowiada za utrzymanie dobrego samopoczucia psychicznego. Czasami  stan ten przemija po kilku dniach i nie należy się nim niepokoić. Niekiedy jednak potrafi przerodzić się w postać nawracającego zaburzenia depresyjnego. Jak rozpoznać depresję poporodową?

Możemy wyróżnić  3 odrębne zjawiska związane z przejawami depresji po porodzie:

  1. Poporodowe przygnębienie – spora część kobiet tuż po urodzeniu dziecka przeżywa stany obniżonego nastroju. Młoda matka staje się wówczas płaczliwa, przygnębiona, zlękniona oraz często traci apetyt. Dodatkowo towarzyszy temu przekonanie o własnej bezradności i bezsilności w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jednak po kilku dniach, gdy dojdzie już do wyrównania obniżonego poziomu estrogenu i progesteronu, następuje widoczna poprawa samopoczucia i kobieta może zacząć cieszyć się nowonarodzonym dzieckiem.
  2. Depresja poporodowa – w odróżnieniu od przygnębienia poporodowego nie mija po upływie kilku dni. Objawy, które przejawia kobieta spełniają kryteria depresji – czyli występują co najmniej 2 tygodnie i dotyczą różnych sfer jej funkcjonowania. Znacznie obniżonemu nastrojowi towarzyszą dodatkowo zaburzenia w sferze relacji z innymi ludźmi, motywacji, chęci działania oraz zaburzenia funkcjonowania rytmu biologicznego i różnego rodzaju objawy somatyczne. Nierzadko w przypadku depresji porodowej występują próby samobójcze. Wiele kobiet zmagających się z depresją poporodową doświadczyło już wcześniej w swoim życiu nadmiernego stresu lub epizodów depresyjnych.
  3. Psychotyczna depresja poporodowa – najbardziej poważna odmiana depresji po porodzie. Zaburzeniom nastroju towarzyszą halucynacje i urojenia na temat dziecka. Kobieta ma poczucie, że dziecko jest ,,wcieleniem zła” i w związku z tym może zachowywać się w sposób niebezpieczny dla noworodka.

Jak wspierać kobietę po porodzie?

Duży wpływ na samopoczucie kobiety po porodzie ma najbliższe otoczenie. Poczucie wsparcia, opieki i braku osamotnienia w trudnych chwilach ma ogromne znaczenie. Ważne jest zrozumienie ze strony partnera i rodziny w pierwszych kilku dniach obniżonego nastroju po porodzie. Jeśli jednak kobieta przez okres kilku tygodni nadal jest silnie przygnębiona a dodatkowo obserwuje się pogorszenie jej funkcjonowania w relacjach z innymi i motywacji do działania lub co  gorsza zachowanie kobiety może zagrażać życiu noworodka  – problemu nie należy bagatelizować . W takich sytuacjach należy jak najszybciej skierować się do specjalisty – psychiatry bądź psychologa.

Tagi: depresja poporodowa, depresja po porodzie, poród, depresja kobiety, kobieta po porodzie

0 komentarzy

Leave a Reply

, Depresja poporodowa. Co to jest i jak ją rozpoznać?, Naturalna Płodność
, Depresja poporodowa. Co to jest i jak ją rozpoznać?, Naturalna Płodność
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
, Depresja poporodowa. Co to jest i jak ją rozpoznać?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »