Antykoncepcja chemiczna – globulki, pianki, żele plemnikobójcze

 

contragChemiczne środki antykoncepcji nie cieszą się zbytnim zaufaniem wśród osób uprawiających seks. Wynika to główniefaktu, stosowanie samych pienek, kremów czy globulek nie jest wystarczająco skuteczne.

Dopochwowe środki plemnikobójczespermicydy można stosować doraźnie. Bardzo łatwo je kupić (nie wymagają recepty), nie trzeba korzystać z porady lekarza, nie trzeba wcześniej wykonywać żadnych badań. Nie mogą jednak tych środków stosować osoby uczulone na zawarte w spermicydach substancje chemiczne.

Obecnie aktywne substancje chemiczne to nonoxynole. Wchodzą w skład wszystkich produkowanych środków plemnikobójczych. Mogą powodować zakażenia drożdżycowe pęcherza.

Nonoxynol działa na dwa sposoby: pokrywa cienką warstwą witkę plemnika a powstała przy tym pianka skutecznie unieruchamia plemniki, zapobiegając dotarciu do jajowodu. A tym samym zapłodnieniu. Środki zawarte w środkach plemnikobójczych nie uszkadzają materiału genetycznego zawartego w plemnikach, dzięki czemu w przypadku, gdyby kobieta jednak zaszła w ciążę nie należy obawiać się uszkodzeń płodu, czy jakichkolwiek powikłań w czasie ciąży.

Obecnie można kupić w aptekach wiele różnych środków plemnikobójczych. Są to globulki antykoncepcyjne, kremy antykoncepcyjne, pianki antykoncepcyjne i tabletki dopochwowe o różnym stężeniu nonoxynolu. Bardzo ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z ulotka dołączoną do preparatu, aby środek zaczął działać w odpowiednim momencie.

Sposób użycia środków plemnikobójczych jest prosty. Należy odpowiednia porcję preparatu umieścić przed stosunkiem głęboko w pochwie.
Pianki i kremy plemnikobójcze są od razu gotowe do użycia, globulki i tabletki muszą się rozpuścić. Trwa to przeciętnie ok. 5-15 minut. Dlatego tez trzeba przed użyciem sprawdzić czas, po upływie jakiego zaczyna działać dany środek. Przed każdym stosunkiem trzeba zaaplikować nową dawkę środka.

Spermicydy posiadają również wady. Najwięszą z nich jest niską skuteczność. Wskaźnik Pearla mieści się w przedziale od 4 do 20, w zależności od rodzaju środka. Ale skuteczność można zdecydowanie zwiększyć stosując jednocześnie prezerwatywę. Ważne jest również to, żeby ok. 6 godzin po stosunku głęboko się nie podmywać, zapobiegając wypłukaniu środka plemnikobójczego z pochwy.

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: