Kiedy należy odstawić antykoncepcję hormonalną?

Kiedy należy odstawić antykoncepcję hormonalną?

Kiedy należy odstawić antykoncepcję hormonalną?

Decyzję o zmianie czy zaprzestaniu korzystania z danej metody kontroli urodzeń warto podjąć po konsultacji ze specjalistą. Niemniej trzeba pamiętać, że istnieje kilka sytuacji, w jakich należy odstawić antykoncepcję hormonalną.

Chcesz zajść w ciążę

Kontrola urodzeń zapobiega możliwości zapłodnienia, więc jeśli próbujesz zajść w ciążę, powinnaś przestać ją brać, niezależnie od tego, czy oznacza to odstawienie pigułki, usunięcie wkładki, przerwanie zastrzyków itp. Dzieje się tak ponieważ antykoncepcja hormonalna zapobiega ciąży poprzez zatrzymanie owulacji, utrudniając plemnikom dotarcie do komórki jajowej i zagnieżdżenie się zapłodnionego jaja w macicy. Co więcej, nie należy kontynuować przyjmowania środków z hormonami w czasie ciąży, nawet jeśli stosuje się je w przypadku leczenia zaburzeń hormonalnych.

Chcesz przejść na inną metodę antykoncepcji

Wiele osób rezygnuje z antykoncepcji hormonalnej, żeby zacząć stosować inny rodzaj kontroli urodzeń bardziej pasujący do prowadzonego stylu życia. Szczególnie w przypadku bardzo zapracowanych osób, które nie zawsze pamiętają o regularnym braniu tabletek antykoncepcyjnych, chodzeniu na zastrzyki hormonalne czy zmieniania plastrów.

Z tego powodu niektóre osoby preferują niehormonalne środki — metody mechaniczne (np. prezerwatywy) czy chemiczne (jak żele plemnikobójcze). Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej można również zdecydować się na trwałą sterylizację, a partnerzy mogą poddać się wazektomii.

Doświadczasz nieprzyjemnych skutków ubocznych

Wszystkie metody kontroli urodzeń mają swoje wady i zalety, a także mogą inaczej wpływać na każdą osobę. Na przykład metody hormonalne (w tym tabletki antykoncepcyjne) mogą powodować nudności, wahania nastroju, zmiany masy ciała, obniżenie libido, tworzenie się zakrzepów czy zmian skórnych, a także tkliwość piersi.

Występowanie dotkliwych skutków ubocznych w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej jest częstą przyczyną odstawienia środków.

Masz określone problemy zdrowotne

W przypadku pewnych problemów zdrowotnych bezwzględnie nie należy stosować antykoncepcji hormonalnej. Zalicza się do nich:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • chorobę zakrzepowo-zatorową,
  • choroby serca (w tym chorobę niedokrwienną),
  • nieregulowane ciśnienie tętnicze,
  • niepoprawnie kontrolowaną cukrzycę,
  • migreny (szczególnie te z aurą),
  • niewydolność nerek,
  • ciężkie choroby wątroby,
  • zapalenie trzustki powiązane z ciężką hipertriglicerydemią,
  • alergię na składniki danej antykoncepcji hormonalnej,
  • rozpoznanie lub podejrzenie nowotworu.

Zaleca się również szczególną ostrożność osobom w wieku powyżej 35 lat, które palą wyroby tytoniowe; a także osobom poniżej 21. roku życia, będącym w długotrwałym unieruchomieniu, karmiącym piersią czy podejrzewającym, że mogą być w ciąży. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować odstawienie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych na rzecz minipigułek, które zawierają jedynie progestagen i mają łagodniejsze działanie.

Jesteś w wieku, w którym nie potrzebujesz już antykoncepcji

Według Europejskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (ECDC) dokładny wiek, w którym nie ma już ryzyka zajścia w ciążę, nie jest znany. Dlatego zaleca się kontynuowanie stosowanie środków antykoncepcyjnych do ukończenia 55. roku życia lub do momentu wystąpienia menopauzy. Warto zaznaczyć, że średni wiek rozpoczęcia klimakterium w Polsce to 48.-52. rok życia.

Brałaś pigułki z innego powodu niż zapobieganie ciąży

Istnieją różne powody, dla których ludzie stosują antykoncepcję. Większość korzysta z tabletek, żeby zminimalizować ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Niemniej wiele osób stosuje środki z hormonami o leczenia zaburzeń gospodarki hormonalnej jak:

  • uporczywy trądzik;
  • nieregularne cykle menstruacyjne;
  • łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) — jak wahania nastroju, rozdrażnienie, ból głowy, skurcze macicy czy bóle podbrzusza.

Wówczas po uregulowaniu stężenia hormonów i zlikwidowaniu nieprzyjemnych dolegliwości można przestać je brać — oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Leave a Reply

Translate »