Brak krwawienia z odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Przyczyny.

Dlaczego czasami nie występuje krwawienie z odstawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Dlaczego czasami nie występuje krwawienie z odstawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Udowodniono jej wysoką skuteczność, a dzięki różnorodności produkty można dostosować do indywidualnych potrzeb konsumentów.

Tabletki antykoncepcyjne

Branie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na zmianę stężenia hormonów (estrogenu oraz progestagenu) w organizmie. W skutku owulacja zostaje zahamowana. Zmienia się również konsystencja śluzu pochwowego – staje się gęstsza i utrudnia plemnikom drogę do komórki jajowej, zmniejszając możliwość zapłodnienia. Tabletki koncepcyjne są również polecane przy chorobach układu rozrodczego i zaburzeniach hormonalnych np. zespole policystycznych jajników.

Najczęściej w jednym opakowaniu znajduje się 28 tabletek, z czego 21 zawiera aktywne hormony. Pozostałe 7 jest tzw. placebo, które nie mają wpływu na gospodarkę hormonalną organizmu. Podczas brania tych pigułek może pojawić się krwawienie z odstawienia.

Krwawienie z odstawienia a miesiączka

Nie należy ich ze sobą mylić, ponieważ są dwoma różnymi zjawiskami. Choć oba występują podczas spadku stężenia hormonów w organizmie, krwawienie z odstawienie często jest lżejsze, mniej bolesne i krótsze niż miesiączka. Czasami można zaobserwować jedynie delikatne plamienie. Mniejsze dolegliwości towarzyszące krwawieniu są związane z wpływem tabletek antykoncepcyjnych na zahamowanie przyrostu grubości i złuszczania się błony śluzowej macicy.

Przyczyną krwawienia z odstawienia jest przerwa w przyjmowaniu kolejnych dawek aktywnych tabletek albo całkowite zaprzestanie brania tabletek antykoncepcyjnych.

Krwawienie z odstawienia zazwyczaj pojawia się drugiego albo trzeciego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki antykoncepcyjnej. Może trwać 3-4 dni.

Dlaczego czasami nie występuje krwawienie z odstawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Początkowo organizm musi dostosować się do przyjmowania nowego środka. W związku z tym krwawienie z odstawienia może w ogóle nie występować oraz być nieregularne. Dopiero po pewnym czasie gospodarka hormonalna się unormuje i krwawienie z odstawienia powinno występować cyklicznie.

Regularne przyjmowanie tabletek (każdego dnia o tej samej porze) pomoże ułatwić przystosowanie się organizmu do antykoncepcji, a przede wszystkim zapewnia ich skuteczność. Warto zaznaczyć, że krwawienie z odstawienie nie jest miernikiem efektywności czy prawidłowego działania tabletek. Jest normalnym zjawiskiem, które nie zagraża zdrowiu.

Na występowanie oraz obfitość krwawienia mogą wypływać również inne czynniki np. leki rozrzedzające krew, przeżywany stres, poczucie zmęczenia, intensywność aktywności fizycznej, dieta, zaburzenia odżywiania, infekcje czy choroby.

Warto pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie gwarantuje 100-procentowej ochrony przed zapłodnieniem. Przyczyną braku krwawienia z odstawienia może być zajście w ciążę. W tym przypadku należy wykonać domowy test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania.

Należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, które wysyła ciało. Jeśli występuje krwawienie podczas przyjmowania aktywnych tabletek, przez dłuższy czas nie pojawia się krwawienie z odstawienia czy jest bardzo długie oraz obfite – trzeba udać się do specjalisty. Lekarzowi należy zgłosić również wszelkie dodatkowe dolegliwości jak zawroty głowy, nudności lub wymioty, bóle mięśni, podwyższenie temperatury ciała.

Przeczytaj także:

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 minut na podstawie kropli śliny

Ból podczas współżycia – przyczyny i leczenie

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

Translate »