Antykoncepcja hormonalna

Wszystko co powinnaś wiedzieć o hormonalnych środkach a, Antykoncepcja hormonalna, Naturalna Płodnośćntykoncepcyjnych.
W 2011 roku pigułka antykoncepcyjna świętowała swoje 50-te urodziny. Jest ona szczególnie popularna
wśród młodych kobiet i jest często środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w długotrwałym związku.
Hormonalne metody antykoncepcji  jednymi z najbardziej skutecznych metodponieważ powodują
wstrzymanie samej owulacji lub zapobiegają zagnieżdżeniu komórki jajowej w macicy.

Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnychcykl miesiączkowy trwa 28 dnipo którym pojawia się krwawienie,
które jest zwane krwawieniem po odstawieniu hormonów.

Antykoncepcja hormonalna występuje pod wieloma postaciami, na chwilę obecną na rynku dostępne :

  • Pigułka
  • Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala)
  • Implant antykoncepcyjny
  • 3 miesięczny zastrzyk antykoncepcyjny
  • Krążek antykoncepcyjny
  • Plaster antykoncepcyjny

Pigułka antykoncepcyjna – doustny środek antykoncepcyjny zawierający syntetyczne odpowiedniki hormonów.Działanie jej polega na blokowaniu owulacji oraz zmianie konsystencji śluzu szyjki macicy w taki sposób, że nieprzepuszcza on plemników. Pigułki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki) zawierają niskie dawki jednego hormonusyntetycznego odpowiednika progesteronu (gestagenu). Pigułki dwuskładnikowe zawierają syntetyczne gestageny ietynyloestradiol. Tabletki jednofazowe dostarczają taką samą dawkę estrogenu i progestagenu w ciągu całego cyklu,natomiast w pigułkach dwu– i trójfazowych zawartość hormonów zmienia się w czasie trwania cyklu.

Wkładka wewnątrzmaciczna – środek antykoncepcyjny przeznaczony do umieszczenia w pochwie w ostatni paradzieńkrwawienia miesiączkowego, zakładany przez lekarza ginekologa. Z wkładek wewnątrzmacicznych najczęściejkorzystają kobiety, które mają za sobą poród metodą naturalną.

Implant antykoncepcyjny -implant to mała pałeczka o wymiarach 4 cm długości i 2 mm grubości, którą lekarzumieszcza pod skórą po wewnętrznej stronie przedramienia.  Jego działanie opiera się na uwalnianiu do organizmukobiety hormonów, które zapobiegają jajeczkowaniu i zagęszczają śluz, utrudniając plemnikom przeniknięcie domacicy.

Zastrzyk antykoncepcyjny hormonalna metoda antykoncepcyjna przyjmowana w postaci zastrzyków domięśniowych(w Polsce dostępny jest jeden rodzaj tego środka) w ramię lub pośladek. Jedna dawka ma wystarczyć dozabezpieczenia przed ciążą na okres 90 dni. Zawiera syntetyczny hormon, przypominający progesteron produkowanyw drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Jego działanie polega na zahamowaniu owulacji. Utrudnia także poruszaniesię plemników poprzez zagęszczenie śluzu, nie przygotowuje błony śluzowej macicy do implantacji zapłodnionegojajeczka.

Krążek antykoncepcyjny – zrobiony jest z giętkiego plastiku, ma średnicę 54 mm i grubość 4 mm. Przez trzy tygodniewydziela syntetyczne estrogen i progesteron bezpośrednio w miejscu działania naturalnych hormonów.

Plaster antykoncepcyjny – Plaster ma rozmiary 45 mm na 45 mm. Przykleja się go na pośladku, podbrzuszu, nazewnętrznych powierzchniach ramion lub na barkach. Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikająprzez skórę do krwi. Plastry przykleja się co siedem dni.

Leave a Reply

Translate »

Share This

Share this post with your friends!

%d bloggers like this: