Antykoncepcja awaryjna

Tabletka po ma za zadanie zapobiec ciąży po niezabezpieczonym stosunkunależy jednak pamiętać by zażyć  możliwie szybko
gdyż jej skuteczność maleje wraz z upływem czasuRynek farmaceutyczny dysponuje dwoma rodzajami tabletek poktóre różnią się
składem i czasem działaniaPierwsze z nich to tabletki zawierające składnik aktywny o nazwie levonorgestrel npEscapell czy Postinor duo,
które można zażyć najpóźniej 72 godziny (3 dnipo niezabezpieczonym stosunku; druga to EllaOne, zawierająca octan uliprystalu,którą można zażyć do 120 godzin (5 dni) po stosunku.
Wyżej wymienione tabletki różnią się również sposobem działania, zapobiegania ciąży, jednak żaden z nich nie wywołujeporonienia/aborcji . Nazywanie tabletki po tabletka wczesnoporonną jest błędne i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
Tabletki zawierające levonorgestrel  czyli Escapelle i Postinor Duo jeśli zostały zażyte przed jajeczkowaniem, blokują owulację idodatkowo zmieniają błonę śluzową macicy, utrudniając zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli jednak tabletka została przyjęta zbyt późno i  doszło już do implantacji zarodka, żadna z powyższych tabletek nie zadziała w sposób wywołujący poronienie.
Tabletkę EllaOne stosuje się w tych samych przypadkach co Escapelle czy Postinor Duo czyli w sytuacji gdy doszło doniezabezpieczonego stosunku seksualnego lub antykoncepcja doraźna zawiodła. Substancje aktywne zawarte w tabletce EllaOne zatrzymują uwalnianie komórki jajowej z jajnika,  hamując w ten sposób owulację. Dodatkowo tabletka wprowadza zmiany w wyściółcemacicy, utrudniając zarodkowi zagnieżdżenie się.
Jeśli w przeciągu 3 godzin od zażycia jednej z w/w tabletek wystąpią wymioty, należy zażyć kolejną tabletkę gdyż poprzednia mogła nieprzeniknąć do organizmu.
Należy pamiętać, że każda z tabletek zabezpiecza tylko i wyłącznie przed ciążą ze stosunku odbytego przed jej zażyciem.
Do stycznia 2015 roku tabletki po dostępne były w sprzedaży w aptekach po uprzednim okazaniu recepty, którą wypisać może każdylekarz zarówno ginekolog  jak i lekarz rodzinny a nawet weterynarz. Jednak od stycznia 2015 zgodnie z zarządzeniem unijnym,antykoncepcja awaryjna ma być dostępna bez recepty.
Ceny tabletek po wahają się od 55-60 za Escapelle, 90-100 za Postinor Duo do 120-130zł za EllaOne.
Antykoncepcję awaryjną należy stosować w sytuacjach wyjątkowych i nie można jej uznać za rodzaj antykoncepcji doraźnej.Uzasadnieniem zażycia tabletki po jest:
  • pęknięcie prezerwatywy,
  • seks bez zabezpieczenia,
  • błędne zażycie tabletek antykoncepcyjnych
  • gwałt
Antykoncepcji awaryjnej nie należy stosować częściej niż dwa razy w trakcie cyklu gdyż ma ona znaczący wpływ na organizm kobiety.Dawka hormonów zawarta w każdej pigułce może rozregulować kobiecy organizm nawet na następne 6 miesięcy.
Zażyciu tabletek po mogą towarzyszyć:
  • bóle głowy,
  • krwawienia i plamienia,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • biegunka,
  • wymioty
Z powyższych powodów decyzja o zażyciu tabletki po powinna być przemyślana i nie podejmowane pod wpływem chwili.

Leave a Reply

Translate »