Żele plemnikobójcze – czy to dobra metoda antykoncepcyjna ?

contragŻele plemnikobójcze – czy to dobra metoda antykoncepcyjna ?

Żele plemnikobójcze należą do chemicznych metod antykoncepcji. Ich wskaźnik Pearl’a wynosi ok 20, dlatego nie są najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed ciążą. Stosuje się je najczęściej jako wspomagającą metodę, np. łącznie z prezerwatywą. W takim połączeniu bardzo dobrze spełniają swoją rolę.

Najczęściej wykorzystywane środki plemnikobójcze (spermicydy) to globulki, tabletki i właśnie żele, które stosuje się dopochwowo. Należy je wprowadzić w głąb pochwy na ok. 15-30 minut przed stosunkiem. Ich działanie polega na otoczeniu i unieruchomieniu plemników, które nie będą mogły przedostać się do jajowodu i w efekcie doprowadzić do zapłodnienia.

Antykoncepcja w formie żelów plemnikobójczych ma swoje wady i zalety, dlatego wybór metody jest bardzo indywidualną kwestią. Jako najpoważniejszą wadę chemicznej antykoncepcji zarzuca się niską skuteczność działania, więc nie powinno się jej stosować na wyłączność. Ponadto, jako  środek chemiczny może uczulać zarówno kobietę, jak i mężczyznę, dlatego nim się z niej skorzysta, warto dokładnie przeczytać jej skład. Kolejnym minusem będzie długość oczekiwania, aby żel zaczął jak najlepiej działać, ponieważ przy niektórych środkach wynosi nawet ok. 30 minut. Jest to wystarczająco długi czas na to, by emocje opadły i łóżkowa atmosfera wyparowała. Dodatkowo,  środki plemnikobójcze bardzo często się pienią, co również może nie odpowiadać partnerom oraz trzeba je aplikować bezpośrednio przed każdym stosunkiem, co na pewno nie jest praktyczne i wygodne.

Głównym atutem z kolei tej formy antykoncepcji jest jej ogólna dostępność. Żele plemnikobójcze można kupić bez recepty i nie potrzebna jest również żadna dodatkowa konsultacja z lekarzem. Są tanie, dlatego nie obciążą w znaczący sposób portfela. Nie mają również wpływu na naturalne funkcjonowanie organizmu, ponieważ nie zawierają hormonów. Poleca się je osobom, które nie mają stałego partnera, bądź nie uprawiają regularnie seksu, gdyż można stosować je doraźnie wraz z prezerwatywą.

Leave a Reply

Translate »