Jakie jest ryzyko ciąży przy stosunku bez wytrysku w pochwie

Jakie jest ryzyko ciąży przy stosunku bez wytrysku w pochwie

Jakie jest ryzyko ciąży przy stosunku bez wytrysku w pochwie

Wiele par zastanawia się, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży przy stosunku bez wytrysku. Szczególnie młode i niedoświadczone osoby myślą, że do zapłodnienia może dojść jedynie po wytrysku w pochwie. Rozpowszechniło się również przekonanie, że stosunek przerywany to bezpieczna forma antykoncepcji. Nie jest to jednak prawdą.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Na możliwość zapłodnienia wpływają liczne czynniki m.in. dni płodne kobiety, jakość nasienia mężczyzny czy stosowana przez parę antykoncepcja. To złożony proces połączenia dwóch gamet – żeńskiej komórki jajowej z męskim plemnikiem.

W warunkach naturalnych zapłodnienie odbywa się w układzie rozrodczym kobiety. W przypadku wytrysku wewnątrz pochwy plemniki znajdujące się w nasieniu mężczyzny przemieszczają się ku komórce jajowej. Zostają poddane niezbędnej selekcji, która ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowo rozwiniętych gamet. Zapłodnienie ma miejsce w jajowodzie, a jedynie w rzadkich przypadkach w innej części układu rozrodczego. Następnie połączone gamety przemieszczają się do macicy, gdzie zygota zagnieżdża się w jej ściance.

Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości zapłodnienia przy stosunku przerywanym. Warto pamiętać, że mężczyzna przed wytryskiem wydziela również płyn zwany preejakulatem. To przezroczysta wydzielina. Pełni funkcje naturalnego lubrykantu. Jest wytwarzana i uwalniana podczas pobudzenia seksualnego. Wypływa przed szczytowaniem.

Trzeba zaznaczyć, że płyn preejakulacyjny jest wytwarzany w gruczołach cewkowych i opuszkowo-cewkowych. Natomiast ejakulat w jądrach. Jednak obie wydzieliny wypływają przez to samo miejsce, czyli cewkę moczową. W związku z tym w preejakulacie mogą znajdować się żywe plemniki.

Jakie jest ryzyko ciąży przy stosunku bez wytrysku?

Możliwość zapłodnienia podczas współżycia bez wytrysku wewnątrz pochwy kobiety jest niewielka. Co nie oznacza, że nie ma jej wcale. Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo zapłodnienia warto mieć na uwadze pewne czynniki.

Żeby możliwe było zajście w ciążę, kobieta musi mieć dni płodne. Jest to krótki okres w cyklu menstruacyjnym, podczas którego zostaje uwolniona dojrzała komórka jajowa. Czasami trudno wyznaczyć dni płodne m.in. przez zaburzenia miesiączkowania.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest jakość nasienia. W przypadku, gdy plemników jest mało oraz są nieprawidłowo rozwinięte szansa na zapłodnienie jest niższa. Co więcej, w pochwie musi być sprzyjające plemnikom środowisko.

Na możliwość zapłodnienia podczas stosunku przerywanego wpływa również samokontrola i odpowiednie wyczucie mężczyzny. Technika jest bardziej skuteczna, gdy mężczyzna zna swój organizm i wie, jak funkcjonuje. Poznanie swojego ciała pomoże wyciągnąć członka z pochwy przed wytryskiem.

Trzeba pamiętać, że stosunek przerywany nie jest wiarygodną metodą antykoncepcji. Według wskaźnika Pearla jego skuteczność w porównaniu do innych zabezpieczeń jest niska. Im wartość jest bardziej zbliżona do 0, tym metoda jest bardziej efektywna. Tymczasem dla stosunku przerywanego wskaźnik Pearla średnio wynosi 15-28, a przy „idealnym wyciągnięciu” 4, podczas gdy prezerwatywy ok. 3-7, a tabletki hormonalne – 0,1-5.  Co więcej, bez stosowania odpowiedniego zabezpieczenia istnieje możliwość zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową.

 

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna diafragma Caya, którą sama zakładasz i wyjmujesz jak tampon – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »