Kiedy owulacja przy nieregularnych cyklach

inseminacjaKiedy owulacja przy nieregularnych cyklach

Ustalenie momentu owulacji przy nieregularnych cyklach bywa ciężkie, ponieważ nigdy nie można przewidzieć jak długi cykl nam przypadnie w danym miesiącu. Generalnie przyjmuje się zasadę, że jajeczkowanie występuje na ok. 14 dni przed pojawieniem się kolejnej miesiączki. W momencie, gdy kobieta ma nieregularne cykle bardzo trudno określić, kiedy konkretnie będzie miała dni płodne.  W takich sytuacjach najważniejsza jest systematyczna i dokładna obserwacja własnego organizmu oraz znajomość podstawowych objawów owulacji.

Podczas jajeczkowania temperatura ciała wzrasta, dlatego należy mierzyć ją codziennie, o tej samej porze i tym samym termometrem. Jeśli przez 2-3 dni utrzymuje się podwyższona temperatura – może być to oznaka nadejścia dni płodnych. Trzeba jednak pamiętać, że na wzrost ciepłoty ciała mają wpływ także różne czynniki zewnętrzne, takie jak np.: wirusy, stres, przemęczenie, stany zapalne itd. dlatego warto wspomagać się nowoczesnymi monitorami czy komputerami cyklu, które znacznie pomagają w ustalaniu dni płodnych, nawet przy nieregularnych cyklach. Dobrym rozwiązaniem są również testery owulacyjne na ślinę wielokrotnego użytku, dzięki którym można monitorować swój cykl menstruacyjny.

Nieregularne cykle najczęściej dotyczą młodych kobiet, a także tych, które są w okresie menopauzy. Spowodowane jest to silnymi wahaniami hormonów w organizmie, które występują u kobiet w czasie dojrzewania i przekwitania. Ustalenie momentu owulacji przy nieregularnych cyklach jest kłopotliwe i jeśli kobieta stara się o dziecko, warto w takiej sytuacji zaczerpnąć porady lekarza ginekologa.

Leave a Reply

Translate »