Czy można współżyć bez zabezpieczenia w czasie miesiączki?

Czy można współżyć bez zabezpieczenia w czasie miesiączki

Czy można współżyć bez zabezpieczenia w czasie miesiączki

Miesiączka to idealny czas na odpoczynek oraz regenerację organizmu. Towarzyszące jej nieprzyjemne dolegliwości takie jak bóle podbrzusza, pleców, nudności czy uczucie zmęczenia dotyczą większości kobiet- mimo wszystko ochota na intymne zbliżenie w te dni nie jest rzadkością. Jest to okazja do wzmocnienia więzi emocjonalnej łączącej partnera i partnerkę poprzez oswojenie się z fizjologią kobiecego ciała. Współżycie bez zabezpieczenia wymaga rozsądnej, przemyślanej decyzji. Wiele par zastanawia się czy istnieje taka możliwość bez ryzyka zajścia w ciążę. Wybór odpowiedniego momentu nierzadko powiązany jest z krwawieniem menstruacyjnym, które zdaniem licznych osób uniemożliwia zapłodnienie.

Miesiączka a antykoncepcja

Zdarza się, że podczas okresu partnerzy nie stosują antykoncepcji. Wynika to z przekonania, że jest ona w te dni zbędna, a prawdopodobieństwo ciąży jest zerowe- nic bardziej mylnego. Faktem jest, że największa szansa na poczęcie dziecka istnieje w czasie owulacji jak i w poprzedzające ją dni płodne. Nie zmienia to możliwości zapłodnienia w trakcie innych faz cyklu miesiączkowego. Co prawda szanse są znikome, ale nie jest to niemożliwe. Warto zwrócić uwagę, że cykl ten zmienia się pod wpływem różnych czynników takich jak stres, zachwiania hormonalne lub np. picie naparów z niektórych ziół. Zmiana terminu jajeczkowania może spowodować jego przesunięcie.

W trakcie miesiączki zawsze warto zaopatrzyć się w prezerwatywę i dokładnie zadbać o higienę zarówno przed jak i po stosunku. Krwawienie zwiększa podatność na infekcje intymne, dlatego tak ważne jest aby nie doprowadzić do nagromadzenia niechcianych bakterii zarówno w okolicach pochwy jak i ujścia cewki moczowej. Kobieta narażona jest również w większym stopniu na choroby wirusowe, na czele z HIV czy WZW B lub C. Dzieje się tak na skutek spadku odporności organizmu.

Podsumowując- nie warto eksperymentować w trakcie okresu. Może to wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi w postaci zakażenia czy podrażnienia a także z niechcianą ciążą. Miesiączka to trudny czas dla kobiety, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo podczas stosunku tak, by nie dokładać sobie niepotrzebnych zmartwień. Komfort psychiczny odgrywa znaczną rolę przy aktywności seksualnej i warunkuje jej przebieg.

Przeczytaj także:

Tampony BEPPY – specjalne tampony do seksu podczas okresu

Tester Afrodyta- tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych

Translate »